Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gniezno

Franczyza to system sprzedażowy towarów, technologii oraz usług, który jest oparty na ścisłej oraz także nieustannej współpracy pomiędzy finansowymi i prawnymi przedsiębiorstwami, a więc pomiędzy franczyzobiorcami oraz franczyzodawcą. Badania wykazują, że liczba firm, które działają w ramach franczyzowych systemów upadają o wiele rzadziej porównując je do firm samodzielnie działających.

Działalność na franczyzowej licencji oznacza zarówno prawa jak i także obowiązki. Współpraca pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą zawiązywana jest na podstawie umowy franczyzy. W niej są określane obowiązki oraz prawa obu stron. Podjęcie działalności za zasadach franczyzy daje franczyzobiorcom możliwość korzystania za odpowiednią gratyfikację z know how, nazwy franczyzodawcy, sposobu prowadzenia działalności, znaku towarowego, pomocy technicznej, pomocy handlowej oraz wszelkiego sposobu postępowania.

Gdy decydujemy się na prowadzenie własnej działalności na franczyzowej licencji, korzystać możemy z doświadczenia jak i także z ogromnej wiedzy franczyzodawcy. Poza wynagrodzeniem uzyskujemy również masę innych korzyści. Chodzi o samo powiększenie rynku zbyt przy jednoczesnym ograniczeniu wkładu własnego. Poza przywilejami, które wynikają z umowy franczyzy, także przyjmujemy zobowiązania określone. Musimy być gotowi na konieczność przeznaczenia wkładu własnego. Do tego musimy się liczyć z zachowaniem poufności informacji, ponoszeniu stałych opłat względem franczyzodawcy oraz także przestrzegać standardów, które obowiązują w całej sieci.

Jakie mamy rodzaje franczyzy?

Bardzo ważne są rodzaje franczyzy. Franczyza tak naprawdę może mieć bardzo wiele postaci. Podzielić je możemy według kryteriów znajdujących się poniżej. Na pewno kluczowy jest rodzaj prowadzonej działalności. Może to być franczyza dystrybucyjna. We franczyzie tej franczyzodawca udostępnia know how, w zakresie towarów oraz wiedzy i ich sprzedaży. W przypadku tym przedsiębiorca, który działa na licencji zajmuje się prowadzeniem sprzedaży pod znakiem towarowym właśnie franczyzodawcy. Dotyczy to najczęściej takich branż jak: artykuły przemysłowe, artykuły spożywcze, obuwie, odzież, upominki, biżuteria, kosmetyki czy też stacje paliw. Kolejny rodzaj franczyzy to franczyza usługowa.

Chodzi tutaj o udostępnienie know how w postaci wykonywanych usług i procedur z nimi związanymi. Identycznie jak we franczyzie dystrybucyjnej, franczyzobiorców decyduje się na prowadzenie usługowego punktu pod towarowym znakiem franczyzodawcy. Tutaj działają najczęściej takie branże jak: edukacja, gastronomia, finanse, bankowość, hotele czy też turystyka. Ostatnia kwestia to rodzaj know-how. Tutaj wyróżniamy franczyzę dystrybucji produktu. Udostępniany jest tutaj asortyment w postaci usług czy też produktów. Wyróżnić musimy także franczyzę koncepcji działalności. W niej chodzi o przekazanie pełnej koncepcji na prowadzenie działalności. Biznes franczyzowy jest naprawdę świetnym patentem.

Więcej informacji

Franczyza w Polsce - pozyskaj więcej informacji o biznesie franczyzowym w Polsce

Czym jest oraz na czym polega biznes franczyzowy?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.