Ceny mieszkań w mieście Czerniejewo: 5 416 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Czerniejewo - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026. 5 416 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w mieście Czerniejewo z ostatnich 24 miesięcy. To o 544 zł/m², czyli o 9,1%, mniej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują kwoty zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających publikowane w ogłoszeniach.

Redakcja terazgniezno.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 13 marca 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 8 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Czerniejewo: najważniejsze liczby

  • 5 416 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 544 zł/m² i 9,1% - spadek wobec średniej z 2025 r.
  • 3 937-6 981 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 300 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 55 m² - mediana powierzchni kupowanych lokali.
  • 27% - wzrost ceny metra od 2023 r., przy średniorocznym tempie 8,2%.

Cena metra i budżet całego zakupu opisują różne aspekty rynku. Dla kupującego istotne jest zarówno porównanie stawek za powierzchnię, jak i kwota potrzebna na lokal odpowiadający jego potrzebom.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Czerniejewo
Infografika: ceny mieszkań w mieście Czerniejewo

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)6 896
wtórny5 059

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu rynku pierwotnego - wartość orientacyjna

6 896 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 059 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 36,3%. Nowe budownictwo może uzyskiwać wyższe stawki dzięki parametrom technicznym i funkcjonalności budynków. Przy porównywaniu budżetów trzeba jednak uwzględnić także zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
45-55 m² (2-pok.)6 981 *
55-70 m² (3-pok.)6 107 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 981 zł/m² osiągnęła mediana w przedziale 45-55 m², a 6 107 zł/m² w grupie 55-70 m². Mniejsza powierzchnia może ułatwiać zmieszczenie zakupu w dostępnym budżecie, co sprzyja wyższej cenie jednostkowej. Nie oznacza to jednak, że każdy mniejszy lokal będzie droższy za metr od większego.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

Rejonzł/m² (oba rynki)
Czerniejewo-Wieś1 892 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Dla rejonu Czerniejewo-Wieś zestawienie wskazuje 1 892 zł/m². Mapa pozwala odnieść tę wartość do położenia nieruchomości i przestrzennego układu miasta.

Mapa cen mieszkań - Czerniejewo
Mapa cen mieszkań - Czerniejewo

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 300 000 zł na rynku wtórnym budżet powinien obejmować również koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 000 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna to około 2 423 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Sama różnica w podatku nie przesądza jednak o opłacalności wyboru rynku.

Codziennie nowe informacje z Gniezna publikujemy na terazgniezno.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na terazgniezno.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 4 271 zł/m² w 2023 r. do 5 416 zł/m² w obecnym zestawieniu. Łączna zmiana wynosi 27%, a średnioroczne tempo to 8,2%. Dłuższy horyzont pozostaje zatem wzrostowy, mimo spadku względem poziomu odniesienia z 2025 r.

Czerniejewo na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 660 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa wielkopolskiego. W mieście Czerniejewo metr kosztuje o 3 244 zł mniej.

Powiat gnieźnieński wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 348 zł/m²; rok wcześniej 4 866 zł/m² (+9,9%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 3 041 zł/m², czyli o 2 307 zł mniej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

Porównanie z pobliskimi miastami pokazuje zróżnicowanie poziomów cen:

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Czerniejewo-5 416-
Gniezno13 km6 636+22,5%
Witkowo20 km5 011-7,5%
Trzemeszno27 km6 159+13,7%
Poznań39 km11 525+112,8%

W Gnieźnie różnica wynosi 1 220 zł/m², czyli 22,5% na korzyść tańszego zakupu w mieście Czerniejewo. Witkowo ma natomiast niższą medianę niż Czerniejewo.

Komentarz analityczny

5 416 zł/m² wobec 5 960 zł/m² w 2025 r. oznacza spadek o 544 zł/m² i 9,1%. Nie przekreśla on wzrostu o 27% względem 2023 r. Lokalny rynek pozostaje więc powyżej wcześniejszego poziomu, ale poniżej zeszłorocznego punktu odniesienia.

W skali Polski ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalna zmiana ma przeciwny kierunek: krajowy wzrost nie oznacza automatycznie wzrostu w każdym mieście.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło we wrześniu 2026 r. 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Dostępność finansowania może wpływać na popyt również w mniejszych miastach, ale o cenie konkretnego lokalu współdecydują jego położenie, metraż i konkurencja wśród sprzedających.

Co dalej z cenami? Jeśli możliwości finansowe kupujących się poprawią, a oferta pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się nasilić. Jeżeli podaż będzie rosła szybciej niż popyt, większe znaczenie mogą zyskać negocjacje. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Czerniejewo?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 5 416 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 3 937-6 981 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Czerniejewo rosną, czy spadają?

Mediana jest o 544 zł/m², czyli 9,1%, niższa niż średnia z 2025 r. W porównaniu z 2023 r. pozostaje wyższa o 27%.

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak - mediany wynoszą 6 896 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 059 zł/m² na wtórnym, co oznacza różnicę 36,3%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 18 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 lutego 2025 do 13 marca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (6 transakcji) i wtórny (12); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-03-13; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji