Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – zalety i wad

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, pomimo że nie wróżono im dobrej przyszłości. Wynika to nie tylko z niższych cen od nowych mieszkań deweloperskich, domów wielorodzinnych i domków jednorodzinnych, ale również z wielu zalet, jakie posiada takie mieszkanie. Niestety jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoje wady. Jakie są wady i zalety mieszkania w bloku z wielkiej płyty?

Zalety mieszkania w bloku

Zalet takiego mieszkania jest wbrew pozorom bardzo dużo. Podstawową jest dobra lokalizacja. Takie bloki zazwyczaj usytuowane są w pobliżu całej niezbędnej infrastruktury: dobre połączenie z innymi częściami miasta, bliskość sklepów, przychodni, czy miejsc służących rekreacji to niewątpliwie duży plus. Mieszkanie w bloku oznacza również dużą wygodę. Lokator nie musi martwić się o ogrzewanie, wodę, odbiór odpadów czy awarię kanalizacji. Tym wszystkim zajmuje się wspólnota lub spółdzielnia. To samo dotyczy utrzymania porządku w najbliższym otoczeniu i na klatce schodowej oraz remontów. Dużym udogodnieniem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi są place zabaw, które znajdują się na każdym osiedlu – często bardzo dobrze wyposażone i zlokalizowane tuż pod blokiem oraz przedszkola. Duże blokowiska z wielkiej płyty to również zazwyczaj bliskość szkoły podstawowej, co dla rodziców ma duże znaczenie pod kątem bezpieczeństwa i łatwości organizacji czasu. Często mieszkanie w bloku to również po prostu dobra inwestycja. Coraz więcej osób wyjeżdża ze wsi do miasta, a to oznacza, że chętnych na wynajem lub kupno mieszkania nigdy nie zabraknie.

Sprawdź ofertę deweloperów w Poznaniu

Wady mieszkania w bloku

Wybierając mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, należy liczyć się również z pewnymi wadami. Największą z nich może być liczne sąsiedztwo, a to oznacza również hałasy. Ściany w starym budownictwie są zazwyczaj cienkie. O ile okazjonalne spotkanie rodzinne lub sprzeczka nie będą wielkim problemem, o tyle cotygodniowe imprezy i awantury mogą mocno denerwować najbliższych sąsiadów. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty oznacza również konieczność dostosowania się do regulaminu wspólnoty. Zanim więc wynajmie się lub kupi taki lokal, warto się upewnić, czy nie ma np. zakazu trzymania zwierząt. Kolejną niedogodnością może być brak lub wiecznie zepsuta winda. Dlatego wybierając lokal na wyższej kondygnacji, warto się upewnić, czy jest winda i podpytać sąsiadów, czy często ulega ona awarii. Wchodzenie z zakupami na 4 piętro, mając problemy ortopedyczne lub gromadkę dzieci może być mocno uciążliwe.