Najdroższe i najtańsze dzielnice w Poznaniu – gdzie warto wynająć mieszkanie?

Rynek mieszkań na wynajem w Poznaniu jest niezwykle różnorodny i cały czas się rozwija. Liczne szkoły wyższe regularnie ściągają tu nowych studentów z całego kraju, podobnie jak prężnie działający rynek pracy, dający przestrzeń na nowe inwestycje i start-upy, nie wspominając już o turystach tłumnie odwiedzających stolicę Wielkopolski. Powodów, by wynajmować mieszkanie w Poznaniu jest więc wiele, pytanie brzmi gdzie warto zamieszkać?

Grunwald

Nowe mieszkania w Poznaniu powstają między innymi na Grunwaldzie. To dzielnica położona w południowo-zachodniej części miasta. Mieszkańcy cenią ją za mnóstwo terenów zielonych (Lasek Marceliński, ogromny kompleks ogródków działkowych), czystość, różnorodną zabudowę od bloków z wielkiej płyty po domki jednorodzinne oraz świetnie zorganizowaną komunikację z Portem Lotniczym Poznań-Ławica na czele. Niestety wszystkie te zalety sprawiają, że jest to idealne miejsce, żeby wynająć mieszkanie w Poznaniu, ale tylko pod warunkiem, że jesteśmy gotowi na wysokie ceny wynajmu, gdyż mieszkania na Grunwaldzie są najdroższe w mieście.

Jeżyce

Jeżyce przez lata miały opinię najgorszej dzielnicy w mieście, ale to już pieśń przeszłości, co potwierdzają niezwykle wysokie ceny wynajmu mieszkań. Wynikają one głównie z doskonałego położenia, ponieważ na terenie Jeżyc swoje siedziby ma wiele poznańskich instytucji i szkół wyższych oraz ze świetnie rozwiniętego transportu publicznego i samochodowego. Wszystkie czternaście osiedli cieszy się ogromną popularnością wśród wynajmujących, ale w rankingach zadowolenia mieszkańców przodują zwykle Strzeszyn i Winiary.

Wilda

Zlokalizowana w centralno-południowej części miasta Wilda to najmniejsza dzielnica Poznania podzielona jedynie na cztery osiedla. Wilda stale się rozbudowuje, choć niezbyt gwałtownie, gdyż urbanistyka dzielnicy jest doskonale przemyślana. Nowych mieszkańców przyciąga tu głównie gęsta sieć dróg sprawiająca, że nawet w godzinach szczytu korki nie są tu zbyt uciążliwe oraz sporo terenów zielonych i bogata infrastruktura miejska. Jest to trzecia najdroższa dzielnica Poznania często wybierana przez osoby, których styl życia wymaga dużej mobilności.

Stare Miasto

Dawne Stare Miasto obecnie podzielone jest na trzynaście osiedli, każde z nich charakteryzuje się zróżnicowaną zabudową – można tu znaleźć przedwojenne kamienice, bloki, domki jednorodzinne i nowe inwestycje deweloperskie o różnym standardzie. Jest to dzielnica często wybierana przez studentów, których przyciągają tu akademiki, bliskość kilku kampusów oraz umiarkowane ceny wynajmu. Dzielnica ta jest ceniona także za świetnie rozwiniętą komunikację miejską.

Nowe Miasto

Nowe Miasto jako największa i statystycznie najtańsza dzielnica Poznania jest niezwykle zróżnicowana zarówno pod kątem atrakcyjności lokalizacji, jak i infrastruktury miejskiej. Podzielona jest na jedenaście osiedli. Największą popularnością wśród inwestujących i wynajmujących cieszą się tereny w pobliżu Jeziora Maltańskiego.