Kolekcjonerzy w MOK - od Hot Wheels po wojenne militaria i wykład o garnizonie

W lutym gnieźnieński Miejski Ośrodek Kultury znów otwiera drzwi dla zbieraczy i pasjonatów. W przestrzeni Ogrodu zimowego, holu i Sali widowiskowej pojawią się prywatne zbiory, których nie zobaczy się codziennie — od komiksów po kamienie i eksponaty militarne. Organizatorzy stawiają na opowieści i wymianę wiedzy, a nie handel, więc wydarzenie ma kameralny, wystawienniczy charakter.
- Pokaż swoją kolekcję w MOK - stoły pełne historii i przedmiotów codziennych
- Gniezno spotyka pasjonatów - organizacje, archiwum i modelarze wśród wystawców
Pokaż swoją kolekcję w MOK - stoły pełne historii i przedmiotów codziennych
Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Dragoner zapraszają na trzecią odsłonę projektu, który ma być przestrzenią do prezentacji prywatnych pasji. Wystawcy rozstawią się w trzech częściach budynku - Ogród zimowy, hol i Sala widowiskowa - tworząc nieformalną trasę między gablotami, pudełkami i opowieściami. Impreza nie ma charakteru handlowego i organizatorzy proszą, by eksponaty oglądać ostrożnie — zobacz, dotknij, posłuchaj, ale „nie zniszcz”.
Wydarzenie potrwa około czterech godzin, a jego sednem jest wymiana doświadczeń: kolekcjonerzy rozmawiają ze sobą i z odwiedzającymi, dzielą się historiami i kontekstem prezentowanych przedmiotów. Poza pasjonatami historii będą też entuzjaści przedmiotów codziennych i hobby, którzy pokazują swoje mniejsze i większe skarby.
Gniezno spotyka pasjonatów - organizacje, archiwum i modelarze wśród wystawców
Do grona wystawców dołączyły między innymi: Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Pasjonatów Modelarstwa Kolejowego, Oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu, Stowarzyszenie Fantasmagoria oraz Towarzystwo Miłośników Gniezna. Wśród prezentacji pojawią się zbiory o bardzo różnym profilu:
- elektronika,
- pocztówki,
- samochodziki Hot Wheels,
- kolekcje entomologiczne,
- kamienie i minerały,
- komiksy,
- dawne fotografie,
- znaczki,
- narzędzia medyczne,
- figurki Star Wars,
- militaria z okresu I i II wojny światowej,
- zbiory przyrodnicze i pamiątki związane z życiem gnieźnian.
Nowym punktem programu będzie prelekcja historyczna wygłoszona przez Macieja Elantkowskiego – wykład nosi tytuł Miasto, które zniknęło - gnieźnieński garnizon w latach 1860 - 1939. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Szczegóły organizacyjne wydarzenia:
- 7.02 | sobota | g. 16.00 | MOK, ul. Łubieńskiego
Trwałość ekspozycji i różnorodność eksponatów sprawiają, że można tu spędzić czas spokojnie: oglądać, pytać o historię przedmiotów i dzielić się własnymi znaleziskami.
Mieszkańcy zyskają tu nie tylko okazję do obejrzenia rzadkich drobiazgów, lecz także praktyczne możliwości: rozmowy z ekspertami, nawiązanie kontaktów z innymi kolekcjonerami i poznanie instytucji archiwalnych działających w regionie. Dla rodzin to propozycja krótkiego, edukacyjnego popołudnia; dla kolekcjonerów - szansa na pokazanie swoich zbiorów w bezpiecznej, niekomercyjnej formule. Przy planowaniu wizyty warto pamiętać o wcześniejszym przybyciu, by zdążyć zwiedzić wszystkie strefy i wziąć udział w prelekcji.
na podstawie: UM Gniezno.
![]()
Ostatnie Artykuły

Harcerze w Imiołkach pod stałą ochroną. Strażacy wracają przy każdym turnusie

Kilka chwil wystarczy, by włamać się do domu. Policja z Gniezna ostrzega

Szpilkostrada w Gnieźnie nabiera kształtu. Prace przeniosły się na Tumską

Wąskotorówka nie wyjedzie w sobotę. W niedzielę dojdzie dodatkowy kurs

Letnie baseny w Gnieźnie zamknięte. Sanepid zlecił ponowne badania

Gnieźnieński kompleks basenowy przechodzi metamorfozę. Powstają nowe strefy

Pasy bezpieczeństwa ratują życie - policja z Gniezna przypomina o zasadach

Sobotnie zajęcia „Mali Giganci” w Gnieźnie odwołane

Kierował mimo sądowego zakazu. Sąd wydał wyrok w trybie przyspieszonym

Miał sądowy zakaz, a mimo to usiadł za kierownicą. Sąd zareagował błyskawicznie

Na jednym kole i bez kasku. Straż Miejska reaguje na hulajnogi w Gnieźnie

Iran bez pustynnych stereotypów. Michał Rezazadeh opowiedział o Polsce

Koparko-ładowarka za 477 tys. zł trafiła do powiatowego magazynu

Gniezno po wielkim pożarze. Śladami ognia ruszy miejski spacer
Przydatne dane teleadresowe
- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerniejewie - kontakt, świadczenia i pomoc dla mieszkańców
- Parafia św. Michała Archanioła w Gnieźnie - kontakt, sakramenty, historia
- Dom Kultury w Trzemesznie - zajęcia, sekcje i kontakt
- Parafia Świętej Trójcy w Gnieźnie - msze, kancelaria, kontakt
- Szpital Dziekanka w Gnieźnie - kontakt, oddziały, rejestracja i dojazd
- Urząd Miejski w Trzemesznie - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
