Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gniezno

Czym różnią się poszczególne alkomaty i kiedy konieczna jest kalibracja alkomatu?

Alkomaty dzielą się na te do użytku własnego i wyspecjalizowane urządzenia wykorzystywane przez służby mundurowe. W pierwszej kategorii mamy alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne, a w drugiej spektrofotometryczne. Te ostatnie są bardzo drogie i kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Na użytek własny w zupełności wystarczą alkomaty za dwieście-trzysta złotych, choć alkomat alkomatowi nierówny, bo kalibracja alkomatu przypada w różnym czasie, a i żywotność jest inna.

Co warto wiedzieć na temat działania poszczególnych alkomatów?

W zależności od zastosowanego sensora mechanizm uzyskiwania pomiaru jest nieco inny, bo sam proces jest identyczny i polega na wydychaniu powietrza do specjalnego ustnika. W przypadku alkomatu półprzewodnikowego sensor reaguje na utleniający się na powierzchni elektrody alkohol. Zmiana rezystencji jest proporcjonalna do ilości etanolu w badanej próbce, stąd sensor rozróżnia cząsteczki etanolu w badanej próbce i może wskazać wynik z dokładnością do 0,1 promila. Bardziej dokładne są alkomaty elektrochemiczne, nawet do 0,04 promila. W tym przypadku dochodzi do elektrochemicznego utleniania alkoholu przez związku chemiczne, które znajdują się na płaszczyźnie elektrody. Etanol w ten sposób przekształcany jest na kwas octowy, a to wywołuje uwolnienie elektronów i powstanie prądu. Wartość prądu jest proporcjonalna do stężenia alkoholu, a wynik jest miarodajny, o ile alkomat został skalibrowany.

Kiedy kalibruje się alkomaty półprzewodnikowe, a kiedy elektrochemiczne?

Tak naprawdę wszystko zależy od danego modelu. Zwykle jednak alkomaty półprzewodnikowe kalibruje się przynajmniej raz na pół roku, a elektrochemiczne - przynajmniej raz do roku. Warto wiedzieć, że kalibracji nie można wykonywać w nieskończoność, bo każdy alkomat ma swoją żywotność do pewnej liczby pomiarów. Wtedy nawet kalibracja może nie pomóc i pomiary będą zafałszowane. Jeśli producent ocenia żywotność alkomatu na 100 tys. pomiarów, a wykonanych zostało więcej, choć to trudne do osiągnięcia dla jednej czy nawet dwóch osób po kilku latach, to konieczny jest zakup nowego sprzętu na alkopatrol.pl. Im większa żywotność alkomatu, tym rzecz jasna lepiej, bo można dokonywać kolejnych kalibracji i nadal korzystać ze sprzętu. Oczywiście ilość pomiarów możliwych do wykonania może być znacznie niższa. Wtedy jak wiadomo alkomat będzie trzeba wymienić