Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gniezno

Niedawno w jednej z sal Starego Ratusza, którą nazywamy ODLEWNIĄ KRÓLÓW, zawisło pięć płaskorzeźb z brązu przedstawiających polskich władców koronowanych w Gnieźnie.

Inicjatorką ODLEWNI jest Marta Pacak – zastępczyni dyrektora MOK, która w 2018 roku koordynowała projekt dofinansowany przez Fundację Pracowniczą VKR fabryk Velux w Gnieźnie.

W ramach projektu powstało 25 niezwykłych silikonowych form, dzięki którym można wykonać gipsowe odlewy każdego z królów.

Autorem płaskorzeźb i form jest artysta rzeźbiarz, prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy Tomasz Jędrzejewski. Stworzył je zainspirowany rysunkami Jana Matejki ze słynnego cyklu „Poczet królów i książąt polskich” z lat 1890-1892.

Za nami wiele warsztatów w „Odlewni Królów”, także podczas Koronacji Królewskiej. Skierowane do grup w różnych wieku, były świetną edukacyjną propozycją – przemycały ciekawostki historyczne o polskich królach, ich przydomkach i matejkowskich wyobrażeniach o ich wyglądzie. Samodzielne odlewanie z gipsu to także znakomita zabawa. Najlepsze jednak były miny uczestników po wyjęciu z formy gotowego kafla – po prostu pełen zachwyt!

Tematyka tego warsztatu świetnie koresponduje z pełno-postaciowymi rzeźbami królów znajdujących się na Trakcie Królewskim. Jesteśmy jeszcze zamknięci, ale z pozytywnym nastawieniem szykujemy się do sezonu, kiedy będziemy mogli zaproponować spotkanie w Odlewni ze spoglądającymi na Was królami w tle.