Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Sezon wiosenny właśnie się rozpoczął. Powoli zaczynamy już prace wokół domu, takie jak porządki w ogrodzie czy koszenie trawy. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowej kosiarki, podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Kosiarki do trawy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o narzędzia ogrodowe, kosiarka jest jednym z tych, które przydają się niemal w każdym ogrodzie. Dlatego warto dopasować ją do swoich potrzeb i oczekiwań. Jakie są najważniejsze kwestie, które powinno się wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model?

Przy wyborze kosiarki najważniejsza będzie kwestia zasilania. Do wyboru masz kosiarki ręczne, spalinowe i elektryczne. Wśród tych ostatnich odrębną kategorią będą też kosiarki akumulatorowe. Pierwszy rodzaj – choć najtańszy – jest też niestety najmniej wydajny i najbardziej męczący, dlatego polecany jest raczej na niewielkie obszary trawnika. Zaletą kosiarki ręcznej jest jednak cicha praca, niskie koszty utrzymania, a także brak negatywnego wpływu na środowisko. Kosiarka spalinowa jest chyba jednym z bardziej popularnych rozwiązań. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie masz do czynienia z dużymi obszarami trawnika. Na mniejsze tereny polecamy kosiarki elektryczne – zarówno na kablu, jak i na akumulator.

Przy wyborze kosiarki pod uwagę warto wziąć także szerokość koszenia. To od niej będzie zależeć, jak dużo przejazdów tam i z powrotem będziesz musiał wykonać, by skosić cały trawnik. Zwykle więc będziesz wybierać większe szerokości. Jeśli jednak na Twoim podwórku czy w ogrodzie jest dużo różnych przeszkód do pokonania, mniejsza szerokość może Ci pomóc w bardziej precyzyjnym koszeniu.

Jeśli zamierzasz kosić trawnik na określoną wysokość, istotna będzie też regulacja wysokości koszenia. Dzięki niej możesz uzyskać swój wymarzony „zielony dywan”.

Poza tymi podstawowymi kwestiami w przypadku kosiarek spalinowych i elektrycznych istotna będzie też moc oraz dodatkowe funkcje, jak np. kosz na trawę czy funkcja mulczowania.

Kosiarka spalinowa – wady i zalety

Jak już wspomnieliśmy, kosiarka spalinowa to jedno z bardziej popularnych rozwiązań. Jej największą zaletą jest fakt, że pozbawiona jest kabli, więc może pracować nawet na dużych obszarach. Poza mobilnością, ma też dużą moc, co będzie szczególnie przydatne do koszenia nawet wysokiej trawy.

A co z wadami? Tu wymienia się przede wszystkim jej dużą wagę oraz wysokie koszty eksploatacyjne – poza zakupem benzyny i oleju musisz liczyć się także z kosztami wymiany noży czy linki. Ponadto wadą spalinówek jest też duży hałas oraz szkodliwy wpływ spalin na środowisko.

Kosiarka elektryczna – wady i zalety

Chyba największą wadą kosiarek elektrycznych jest obecność przewodu, który ogranicza ich możliwości. Jeśli kabel nie jest za długi, możemy kosić jedynie określony obszar. Dlatego też elektryczne kosiarki poleca się przede wszystkim do niewielkich trawników.

Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim niewielki hałas, niższą cenę oraz brak szkodliwych spalin. Nie mamy tutaj również zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych, ponieważ modele te praktycznie nie wymagają konserwacji.

Kosiarka akumulatorowa – wady i zalety

Kosiarka akumulatorowa to coraz częstszy wybór wśród osób, które z jednej strony cenią sobie mobilność kosiarek spalinowych, a z drugiej cichą pracę i mniej szkodliwy wpływ na środowisko urządzeń elektrycznych. Bardzo długi czas kosiarki akumulatorowe były uznawane za mniej wydajne przede wszystkim przez niższą moc. Warto jednak wiedzieć, że obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, których wydajność powierzchniowa to nawet 650 m² na jednym naładowaniu.