Jakie narzędzia ogrodowe stanowią wiosenny niezbędnik każdego właściciela ogrodu?

Wszyscy wiedzą, że wiosną przygoda budzi się do życia, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wymaga to ogromu pracy. Piękny ogród czy działka to nie tylko kwestia odpowiednich roślin, ale również wielu godzin poświęconych temu terenowi. Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze prace do wykonania wiosną? Jakie narzędzia ogrodowe są niezbędne, aby wykonać je w prosty i szybki sposób? Odpowiedzi na te pytania poznasz w artykule.

Wiosna w ogrodzie – jakie prace są niezbędne?

Wiosna to bardzo piękna, ale bardzo pracowita pora roku dla każdego właściciela ogrodu. Należy po pierwsze uporządkować ogród, a następnie przeprowadzić drobne naprawy, zadbać o trawnik, drzewa i krzewy, a także założyć grządki warzywne i rabaty kwiatowe. Dopiero projektujesz swój ogród i zastanawiasz się jak i kiedy siać trawę? Zakładanie przydomowego trawnika również warto rozpocząć wiosną.

Przed przystąpieniem do bardziej skomplikowanych prac ogrodowych, gdy tylko nadejdą pierwsze cieplejsze dni warto zabrać się za porządki w ogrodzie. Konieczne mogą okazać się narzędzia ogrodowe, które warto zakupić już wcześniej. Trawnik należy oczyścić z zaschniętych liści i źdźbeł trawy, przy tej pracy warto wspomóc się akumulatorową dmuchawą do liści. Pomoże ona również usunąć połamane gałęzie i drobne śmieci. W tym czasie warto zadbać również o taras i altany ogrodowe.

Wczesną wiosną należy również zadbać o trawnik w ogrodzie. Do prac z tym związanych przyda się nie tylko kosiarka akumulatorowa lub podkaszarka akumulatorowa, ale także warto wykorzystać akumulatorowe nożyce do trawy. Kiedy już oczyścimy trawnik z pozimowych zarośli, warto ją nawieźć, napowietrzyć, a także dosiać trawę we wszystkich miejscach, które uległy przerzedzeniu.

Warto zatroszczyć się także o krzewy, drzewa i żywopłoty, które należy przyciąć, najlepiej, zanim wypuszczą one pączki. Prawidłowo wykonane cięcie nie tylko poprawi wygląd roślin, ale także pobudzi je do kwitnienia i owocowania. W tym okresie warto również zadbać o rabaty kwiatowe i ogródek warzywny, tak, aby przygotować je do nowego sezonu.

Maj i czerwiec, znacznie cieplejsze miesiące to czas, który doskonały jest do pielęgnacji grządek, szczególnie poprzez wyrywanie chwastów, do czego niezbędny może okazać się wycinak do chwastów. Warto pamiętać również o regularnym podlewaniu upraw, tak, aby zasadzone warzywa i owoce prawidłowo się rozwijały. W tym okresie nie można zapomnieć również o pielęgnacji krzewów i drzew, warto co jakiś czas sprawdzać, czy konieczne jest podcięcie chorych gałązek.

Ponadto cała wiosna i lato to okres, w którym należy dbać o trawnik. W maju i czerwcu należy go częściej przycinać, ponieważ trawa rośnie bardzo intensywnie. Natomiast w gorące dni warto wczesnym rankiem podlać trawnik, nie należy robić tego w porach największych upałów, ponieważ ryzykujemy wówczas poparzeniem trawy przez promienie słoneczne.

Jakie akumulatorowe narzędzia przydadzą się do wiosennych prac?

Istnieje wiele akumulatorowych narzędzi ogrodowych, które mogą przydać się wiosną w ogrodzie. Niektóre z nich mają bardziej uniwersalny, manualny odpowiednik, jakim jest sekator, jednak bez niektórych z nich wielu z nas nie wyobraża sobie swojego ogrodu. Jakie są najważniejsze narzędzia ogrodowe, w które warto się zaopatrzyć? 

  1. Kosiarka  – dbanie o trawnik to ważne działanie nie tylko wiosną, ale przez zdecydowaną większość roku. Aby prezentował się on doskonale należy go regularnie kosić, pierwsze koszenie należy wykonać w połowie kwietnia, wtedy, gdy zauważymy, że trawa znacząco podrosła. Nie należy kosić trawnika za mocno, dzięki kosiarkom akumulatorowym możesz wybrać pożądaną wysokość roboczą noży tnących. 
  2. Podkaszarka do trawy – tam, gdzie niemożliwe jest skoszenie trawy kosiarką, na przykład w miejscach z utrudnionym dostępem czy nierównym, warto skorzystać z podkaszarki akumulatorowej. Podkaszarki akumulatorowe są bardzo lekkie, co powoduje, że mogą one być używane nawet przez dłuższy czas, zastępując tym samym kosiarkę. 
  3. Nożyce do żywopłotu – jeżeli posiadasz żywopłot wiesz jak uciążliwe jest cięcie go sekatorem. Nie dość, że ciężko jest ukształtować pożądany kształt to brak wysięgnika powoduje, że często wręcz niemożliwe jest obcięcie wierzchu. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu nie tylko znacznie ułatwiają pracę, ale również często wyposażone są w ergonomiczny, obrotowy uchwyt czy wysięgnik. 
  4. Dmuchawa do liści - dokładne wygrabienie liści po zimie to bardzo ciężka praca, często są one w miejscach trudno dostępnych lub przyklejone do podłoża. Skorzystanie z dmuchawy akumulatorowej umożliwia szybkie przerzucenie liści i innych zanieczyszczeń w jedno miejsce, skąd łatwo można umieścić je w worku na odpady biodegradowalne czy kompostowniku.

Dlaczego warto wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe? 

Zastanawiasz się, dlaczego narzędzia akumulatorowe są tak często polecane? Ich podstawową zaletą jest nieograniczone pole działania, a także brak ryzyka przecięcia kabla, który jest ogromnym niebezpieczeństwem szczególnie w przypadku kosiarek czy podkaszarek. Urządzenia akumulatorowe są znacznie bardziej mobilne niż urządzenia elektryczne. 

Dlaczego jednak urządzenia akumulatorowe coraz częściej wybierane są zamiast urządzeń spalinowych? One również charakteryzują się nieograniczoną mobilnością. Jednak narzędzia akumulatorowe są znacznie bardziej ekologiczne, czystsze, bardziej stabilne i cichsze. Można wykorzystywać je na osiedlach, na których dominuje gęsta zabudowa jednorodzinna, nie bojąc się, że zaburzymy odpoczynek sąsiadowi.  Ponadto urządzenia akumulatorowe są lżejsze i dzięki temu bardziej mobilne w użyciu niż urządzenia spalinowe, a także znacznie mniej awaryjne.