Jakub Małecki wraca do Gniezna - tym razem jako bohater klubowej rozmowy

FOT. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
W gnieźnieńskiej bibliotece znów zrobiło się literacko i trochę gorąco, bo na stół dyskusji trafiła książka, która nie zostawia czytelnika w spokoju. „Dygot” Jakuba Małeckiego stał się pretekstem do rozmowy o rodzinnych pęknięciach, niedopasowaniu i tym, jak długo potrafią ciągnąć się za człowiekiem sprawy z poprzednich pokoleń 📚💬
- „Dygot” Jakuba Małeckiego podzielił klub i właśnie o to chodziło
- Kolejny wieczór klubowy już 21 kwietnia
„Dygot” Jakuba Małeckiego podzielił klub i właśnie o to chodziło
Jakub Małecki bywał już w Gnieźnie na zaproszenie biblioteki dwukrotnie, ale po raz pierwszy to jego książka znalazła się w centrum klubowego spotkania. I od razu okazało się, że „Dygot” potrafi uruchomić bardzo różne odczytania - od zachwytu po wyraźny dystans.
Klubowicze czytali powieść jako opowieść o ludziach, którzy nie mieszczą się w swoim świecie, a obciążenia przekazywane między pokoleniami wracają do nich niemal jak niechciany cień. To właśnie ten rodzaj literatury, który nie kończy się wraz z zamknięciem książki - zostaje jeszcze na długo w głowie i prowokuje do dopowiadania własnych wniosków. A kiedy w jednej sali spotykają się tak różne emocje, rozmowa sama nabiera tempa.
Małecki po raz kolejny potwierdził też, że jego proza nie jest grzeczna ani jednowymiarowa. Potrafi uwierać, skłaniać do sporu i rozsadzać czytelniczy komfort. Dla klubu to najlepszy możliwy materiał - bo im mniej oczywista lektura, tym ciekawsza wymiana myśli.
Kolejny wieczór klubowy już 21 kwietnia
Następne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce odbędzie się 21 kwietnia w Domu Sąsiedzkim pod Sówką. Tym razem uczestnicy sięgną po książkę „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności” Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk.
To zapowiada rozmowę z zupełnie innej półki, ale wciąż z tym samym klubowym paliwem: pytaniami o relacje, emocje i społeczne napięcia, które łatwo przeoczyć na co dzień. Jeśli ktoś lubi spotkania, po których książka zaczyna pracować jeszcze mocniej niż wcześniej, ten termin warto mieć z tyłu głowy.
na podstawie: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Piknik Czytelniczy kończy się wcześniej. Upał skrócił zabawę o godzinę

Rękoczyny wracają do Gniezna - centrum miasta znów przejmą twórcy

eSTeDe w Gnieźnie z nowym zastrzykiem - 165 tysięcy na kulturę i edukację

Park linowy w Gnieźnie zamknięty. Trwa usuwanie gniazda os

Basen w Gnieźnie rusza na długie godziny. Potem zaplanowano przerwę techniczną

Piknik Czytelniczy w Gnieźnie skraca plan, ale nie oddaje pola upałowi

W Gnieźnie jedno zaniedbanie w upał może zagrozić zwierzęciu

W centrum Gniezna wraca święto rękodzieła i spotkań z twórcami

GUS zagląda do gospodarstw. Od tego zależą też unijne dopłaty

Najważniejsze mecze turnieju w Gnieźnie. Stawka sięga blisko 100 tysięcy

Biblioteczny Lepiej znów wraca na Piknik Czytelniczy i budzi ciekawość

Lipiec z LEGO w CK eSTeDe - wakacyjna zabawa, która wciąga od pierwszego klocka

W Gnieźnie nadciąga skwar. Urząd przypomina, jak nie zlekceważyć upału

W Gnieźnie ostrzegają przed upałem i wodą - chwila nieuwagi grozi tragedią
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Gospodarki Komunalnej w Witkowie - kontakt, godziny, e-BOK
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie - oferta, zapisy, kontakt
- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerniejewie - kontakt, świadczenia i pomoc dla mieszkańców
- Urząd Skarbowy w Gnieźnie - kontakt, godziny, e-usługi i zasięg terytorialny
- Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie - kontakt, godziny, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Ośrodek Sportu i Rekreacji Witkowo - kontakt, godziny, dojazd
