W Gnieźnie powstanie pomnik upamiętniający Millenium Koronacji Bolesława Chrobrego

2 min czytania
W Gnieźnie powstanie pomnik upamiętniający Millenium Koronacji Bolesława Chrobrego


W sercu Gniezna stanie wyjątkowy pomnik, który na zawsze upamiętni tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Ta niezwykła inicjatywa połączyła mieszkańców i władze miasta, by uczcić moment, który zmienił bieg polskiej historii.

  • Gniezno z nowym symbolem dumy w Parku im. Ryszarda Kaczorowskiego
  • Artystyczna wizja i lokalizacja pomnika zachwycają mieszkańców

Gniezno z nowym symbolem dumy w Parku im. Ryszarda Kaczorowskiego

W samym centrum Gniezna, w malowniczym Parku im. Ryszarda Kaczorowskiego, już we wrześniu pojawi się nowy monument o wielkim znaczeniu historycznym. To właśnie tam stanie pomnik Korony Polskiej, który będzie przypominał o milenijnym jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego – wydarzeniu, które ugruntowało pozycję Polski na mapie średniowiecznej Europy.

Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Gnieźnieński Komitet Pamięci, który wraz z władzami miasta postanowił stworzyć trwały symbol upamiętniający ten przełomowy moment. „Cieszę się, że oprócz działań podejmowanych przez Miasto Gniezno mających upamiętnić tak ważną dla Pierwszej Stolicy Polski rocznicę pojawiają się inicjatywy oddolne różnych środowisk. Łączy nas jeden cel – godne uhonorowanie tych ważnych wydarzeń, stąd też podjąłem decyzję, że Miasto Gniezno wesprze realizację projektu” – podkreśla Michał Powałowski, Prezydent Gniezna.

Artystyczna wizja i lokalizacja pomnika zachwycają mieszkańców

Wybrana lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – Park im. Ryszarda Kaczorowskiego przy ulicy Lecha to miejsce łatwo dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto. Bliskość Dworca PKP oraz Urzędu Miejskiego sprawi, że monument stanie się widocznym punktem na mapie Gniezna.

Koncepcję artystyczną przygotował Maciej Chosiński, który zaproponował trzy różne projekty pomnika. Ostatecznie zdecydowano się na kamienną kolumnę zwieńczoną stylizowaną koroną piastowską wykonaną z brązu. Autorem rzeźby jest Roman Czeski z Mosiny, a odlew powstał w renomowanej pracowni Brąz Art z Pleszewa. Granitowy korpus monumentu wykona firma Polgranit z Babina Olędrów koło Strzałkowa.

„Poprzez to wydarzenie chcemy przypomnieć rangę koronacji Bolesława Chrobrego i wynikające z niej dalekosiężne skutki dla Państwa Polskiego - przede wszystkim wprowadzenie go do grona suwerennych wspólnot politycznych ówczesnej Europy. Bolesław Chrobry, kontynuując działania swojego ojca - Mieszka I, zbudował silne i bezpieczne państwo. Cechy, którymi się odznaczał: odwaga, ambitne cele, umiejętność przewidywania i trafność podejmowanych decyzji, są pożądane u każdego przywódcy, nie zależnie od czasu historycznego, także we współczesnej Polsce. Niech więc pomnik Korony Polskiej stale o tym przypomina” – mówi Karol Kaczyński z Gnieźnieńskiego Komitetu Pamięci.

Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na połowę września 2025 roku. Szczegóły dotyczące daty oraz programu wydarzenia zostaną podane w osobnym komunikacie. Już teraz wiadomo jednak, że będzie to chwila pełna wzruszeń i refleksji nad dziedzictwem pierwszej stolicy Polski.

Na podstawie: Urząd Miejski

Autor: krystian