Coraz cieplejsze dni zachęcają do zostawienia samochodu na parkingu i poruszania się po drodze, np. hulajnogą elektryczną. Warto jednak wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, aby bezpiecznie dotrzeć do celu…

 

Coraz więcej osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim urządzeniu, są także obowiązki...

Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna PRĘDKOŚĆ nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze.

Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać UPRAWNIENIA do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AMA1B1 bądź T.

ZAKAZ korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. WYJĄTEK występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.