MOK Gniezno: Festiwal Fotografii “Z Garażu Janusza Chlasty” już wkrótce ujrzy światło dzienne!

Festiwal Fotografii “Z Garażu Janusza Chlasty” już wkrótce ujrzy światło dzienne!

Janusza Chlasty gnieźnianom zdecydowanie nie trzeba przedstawiać znany fotografik potrafił uchwycić zarówno te najważniejsze chwile w życiu naszego miasta jak i te zupełnie zwykłe, codzienne. Projekt, ma na celu pokazać szerokiemu gronu odbiorców twórczość Janusza Chlasty artysty fotografika, który pozostawił po sobie 6 tysięcy negatywów dokumentujących historię Gniezna oraz miast sąsiednich, ukazujących życie mieszkańców, pracę w zakładach przemysłowych, przyrodę, sceny uliczne i wiele innych tematów. Projekt ten będzie kolejnym etapem pracy.

JANUSZ CHLASTA urodził się w rodzinie kolejarskiej w 1938 r. w Wilnie. W Gnieźnie przebywał od 1959 r. Pracował jako kolejarz, ale to fotografia stała się jego główną pasją
i chlebem powszednim. Był profesjonalistą, samoukiem, rozpoczynał karierę fotograficzną na sprzęcie przez siebie zrobionym. Współpracował z miesięcznikiem Przemiany” od pierwszego numeru (1965 r.) aż do swojej śmierci w 2013 r. W latach 1972-1979 r. był także fotoreporterem Głosu Załogi” międzyzakładowej gazety adresowanej do pracowników gnieźnieńskich zakładów pracy i ich rodzin. Jego zdjęcia publikowała także Centralna Agencja Fotograficzna oraz prasa regionalna i ogólnopolska. Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych.

Przekazane przez syna artysty Grzegorza materiały, a więc aż 70 tysięcy plików cyfrowych zostały zdigitalizowane przez Władysława Nielipińskiego gnieźnieńskiego działacza kultury. Następnie w ramach Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, przeanalizowane i podzielone tematycznie, sporządzone zostały także opisy poszczególnych kadrów.

W 2023 r. Miejski Ośrodek Kultury pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego na zorganizowanie obchodów 10. rocznicy śmierci Janusza Chlasty w formie festiwalu jego najlepszych fotografii. Realizacja przedsięwzięcia wymagała współpracy wielu instytucji, partnerów, podmiotów i osób, które z archiwum reportażysty wybrali tematy szczególnie im bliskie i we wrześniu 2023 r. wyeksponują je we własnej przestrzeni wystawienniczej.

Elementem składowym Festiwalu Fotografii Z garażu Janusza Chlasty” jest katalog, będący jednocześnie przewodnikiem po wszystkich festiwalowych wydarzeniach. W założeniu stanowić ma jednak przede wszystkim w miarę kompletne kompendium wiedzy o stanie zasobów archiwalnych pozostawionych przez Chlastę, co umożliwi ich dalsze wykorzystywanie w celach artystycznych, edukacyjnych i naukowych. Niezależnie od prezentacji wszystkich festiwalowych wydarzeń, w katalogu zamieszczony zostanie tekst teoretyczny omawiający twórczość artysty autorstwa Krzysztofa Szymoniaka. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie w czasie Festiwalu oraz później w MOK oraz instytucjach partnerskich.

katalog_Janusza Chlasty

Program festiwalu prezentuje się następująco:

Data godz. tytuł wystawy miejsce / adres

1.09.12:00Z garażu Janusza Chlasty Wieś i rolnictwoMuzeum Narodowe Rolnictwa Szreniawa, ul. Dworcowa 5
1.09.PowidzBPG Powidz, ul. Park Powstańców Wlkp. 25
2.09.18:00Z garażu Janusza ChlastyMDK Wągrowiec, ul. Kościuszki 55
5.09.17:00Służba zdrowiaInternat Medyka, ul. Mieszka I 27
7.09.17:00Przemysłwystawa plenerowa MPPP, ul. Budowlanych 5
7.09.18:00Upadki, odloty i krańce rzeczywistościWBPiCAK Poznań, ul. Prusa
8.09.16:00Z garażu Janusza ChlastyMGOK Kłecko, ul. Gnieźnieńska 8
9.09.16:00PeKaPeParowozownia, ul. Składowa 1
9.09.TeatrTeatr Fredry, ul. Mickiewicza 9
11.09.16:00Z życia kościołaMuzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ul. Kolegiaty 2
14.09.16:00Budujemy nowy domKlub Osiedlowy SM Rozmaitości, ul. Budowlanych 2
14.09.18:00Okładkowe dziewczynySCRK Promyk, ul. Sobieskiego 20
15.09.17:00Środa WielkopolskaGaleria Miejska w Środzie Wlkp, ul. Stary Rynek 16
15.09.19:00WrześniaMuzeum Regionalne Września, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
16.09.11:00Historia w obiektywieBPiCK, Łubowo 13 F
19.09.17:00Oryginalne odbitki Janusza ChlastyPBP, ul. Mieszka I 27
21.09.17:00Janusz Chlasta fotoreporter spotkanie z W. NielipińskimMPPP, ul. Kostrzewskiego 1
22.09.18:00Witkowo i Skorzęcin w obiektywie Janusza ChlastyBPMiG Witkowo, ul. Powstańców Wlkp. 17a OKSiR Witkowo, ul. Jana Pawła II 3
23.09.16:00Z garażu do Muzeum spotkanieMOMF Kowanówko k. Obornik Wlkp., ul. Harcerska 31
24.09.WydarzeniaStary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41
24.09.Gnieźnianiewystawa plenerowa, ul. Chrobrego
24.09.17:00Najpiękniejsze fotografieMOK, ul. Łubieńskiego 11
24.09.19:00PolaniaDziki Dwór pod Kaczką Leo Libra, ul. Spichrzowa 1
28.09.18:00Gniezno kulturalnieBPMG, ul. Staszica 12a
29.09.11:00Pejzaż miastaBiblioteka IKE UAM, ul. Kostrzewskiego 57
29.09.14:00Czasy, ludzie, wydarzeniaI LO Czytelnia na piętrze, ul. Kostrzewskiego 3
3.1118:00PrzyjacieleCK Scena to dziwna”, ul. Roosevelta 42

Urząd Miejski w Gnieźnie 13 maja 2023 r. podczas Nocy Muzeów na Stadionie Miejski im. Przy ul.. Wrzesińskiej zaprezentował wystawę Sport w obiektywie Janusza Chlasty”. Wystawa ta następnie była eksponowana na ul. Chrobrego przed Starym Ratuszem;

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski wydrukowała zestaw pocztówek z fotografiami Janusza Chlasty, który jest w sprzedaży w Informacji Turystycznej przy ul. Chrobrego 40/41;

Miejski Ośrodek Kultury zorganizuje zajęcia warsztatowe które prowadzić będą:

  1. września (po wernisażu w MOK) Bogusław Biegowski,

  2. października, godz. 11 Dawid Stube,

  3. października, godz. 11 Jerzy Andrzejewski

W odstępach dwutygodniowych zawsze w czwartki o godz. 18.00, w galerii MOK odbywać

się będą oprowadzania kuratorskie i spotkania tematyczne wokół fotografii Janusza Chlasty.

  • oprowadzania kuratorskie: 12 października, 9 listopada, 14 grudnia
  • spotkania tematyczne: 26 października, 23 listopada, 28 grudnia

19.grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury zaplanowana jest promocja albumu fotografii artystycznej Janusza Chlasty. Odbędzie się ona w 10 rocznicę śmierci artysty.

———————————————————————————————————————————-

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie,

mok.gniezno.pl/festiwal-fotografii-z-garazu-janusza-chlasty-juz-wkrotce-ujrzy-swiatlo-dzienne/