Wielkimi krokami zbliża się Koronacja Królewska 2024, wydarzenie, które przeniesie nas w czasy średniowiecza. Tegoroczna edycja, odbywająca się 27 i 28 lipca, odbędzie się pod hasłem "Poselstwo do Rzymu". Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen atrakcji dla całych rodzin.
Uroczysty korowód i średniowieczne atrakcje na rozpoczęcie
Pełen emocji program sobotnich wydarzeń
Drugi dzień pełen rywalizacji i pokazów
Warsztaty, pokazy i atrakcje dla całych rodzin
Nowości tegorocznej edycji Koronacji Królewskiej
Uroczysty korowód i średniowieczne atrakcje na rozpoczęcie
Koronacja Królewska rozpocznie się w sobotę, 27 lipca, o godzinie 12:00 od uroczystego korowodu. Wyprowadzenie poselstwa do Rzymu, w którym udział wezmą zespoły Bell Riguardo, Płomyczki oraz węgierski zespół Szelindek, przejdzie ulicami miasta. Korowód, startujący z Placu św. Wojciecha, wprowadzi uczestników w średniowieczny klimat dzięki flagom, kuglarzom oraz odczytowi fragmentu "Dziejby Leśnej" Bolesława Leśmiana.
Pełen emocji program sobotnich wydarzeń
Sobotni program obfituje w różnorodne atrakcje. O godzinie 13:00 odbędą się pokazy konne, które z pewnością przyciągną miłośników koni i jeździectwa. Następnie, o 14:00, rozpoczną się eliminacje do Turnieju o Miecz Księcia Bolesława, gdzie śmiałkowie będą walczyć o prestiżowy tytuł. Dla najmłodszych przygotowano Bitwę dzieci, która odbędzie się o 15:30.
O 16:10 będzie można wziąć udział w grach i zabawach plebejskich, a o 17:00 rozpocznie się Wielka bitwa wojów, krąg honoru i krąg zdrady. Kolejną atrakcją będzie Bitwa o most, zaplanowana na 18:15. Wieczór zakończy koncert zespołu Zazula o godzinie 19:00 oraz spektakularne Fireshow z udziałem Płomyczków, Bell Riguardo i Szelindek o 20:30.
Drugi dzień pełen rywalizacji i pokazów
Niedziela, 28 lipca, również będzie pełna wrażeń. O godzinie 11:00 rozpocznie się XVII Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos, w którym nagrodą główną jest 2000 zł. Równolegle odbędzie się finał Turnieju o Miecz Księcia Bolesława. Kolejne pokazy konne zaplanowano na 12:30, a o 13:30 będzie można podziwiać trening wojów.
Prezentacja strojów z epoki odbędzie się o 14:30, a pół godziny później nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie trofeów. Dzieci będą miały okazję do kolejnej bitwy o 15:30, a całość zakończy Ostatnia bitwa o godzinie 16:00.
Warsztaty, pokazy i atrakcje dla całych rodzin
W ramach Koronacji Królewskiej nie zabraknie stałych punktów programu, takich jak pokazy konne, gry i zabawy plebejskie, Wielka bitwa wojów oraz turnieje. Na polu łuczniczym w niedzielę odbędzie się XVII Turniej, natomiast w sobotę warto odwiedzić Kram Jaśnia Michała Pilasa, gdzie będą pokazy, warsztaty i opowieści o łucznictwie.
Dla najmłodszych przygotowano strefę machin oblężniczych i wioskę dziecięcą z licznymi warsztatami i animacjami. Będzie można wziąć udział w warsztatach sianuszek, linorytu, glinki artystycznej, nauki wyplatania krajki lub makramy, a także nauki szermierki, robienia drewnianych breloków czy amuletów słowiańskich. Nie zabraknie również warsztatów ubijania masła z degustacją oraz strefy animacji Firmy Velux i warsztatów plecenia wianków i tworzenia biżuterii od TEB.
Nowości tegorocznej edycji Koronacji Królewskiej
W tym roku pojawi się nowość – polana Szeptuchy. Tam zaplanowane są pokazy rozpalania ognia, wróżby szeptuchy Wioli, motanki dla kobiet, wróżby runiczne, opowieści o Słowianach, warsztaty śpiewu białego, malowanie gipsowych tabliczek, pokazy alchemika oraz prezentacje dotyczące historii zapachu, kosmetologii i higieny, a także pokaz wypiekania podpłomyków.
Wśród licznych kramów i namiotów, w których będzie toczyło się słowiańskie życie, znajdzie się także stanowisko wyplatania koszyków z wikliny. Działania te są realizowane przez Miejski Ośrodek Kultury przy wsparciu finansowym Królewskiego Gniezna. Sponsorem wydarzenia jest Velux.
Na podstawie: UM Gniezno