Jak Raków poradzi sobie bez Papszuna?

Marek Papszun po zakończeniu sezonu 2022/23 przestanie być trenerem Rakowa Częstochowa. Decyzja 48-latka jest szokująca. Kto zostanie jego następcą? Czy Medaliki będą grać tak dobrze, jak nas ostatnio do tego przyzwyczaiły?

Zaskakująca decyzja Marka Papszuna: odejdzie w glorii chwały?

Kilka dni temu gruchnęła wiadomość, której mało kto się spodziewał. Marek Papszun na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej powiedział, że po sezonie 2022/23 przestanie być pierwszym trenerem Rakowa Częstochowa. Wybór tym bardziej zaskakujący, bo przecież Medaliki mają szansę na zanotowanie najlepszego wyniku w historii klubu…

W tym momencie częstochowianie są zdecydowanie na pierwszym miejscu w ligowej tabeli PKO BP Ekstraklasy. Po 29. kolejkach zawodnicy Marka Papszuna mają na swoim koncie 68 oczek. Do końca kampanii 2022/23 zostało jeszcze tylko pięć kolejek. Druga w tabeli Legia Warszawa ma 57 oczek. Wydaje się, że ekipa ze stolicy kraju nie doścignie Medalików. A to oznacza, że Raków Częstochowa ma bardzo duże szanse na zanotowanie pierwszego w historii klubu mistrzostwa kraju. Co więcej, zespół z Małopolski jest w grze o dublet. Na początku maja, na Stadionie Narodowym w Warszawie, Raków Częstochowa zagra z Legią Warszawa w finale tej edycji Pucharu Polski. Decyzja Marka Papszuna jest zatem naprawdę zaskakująca.

O Rakowie poczytasz także tutaj: Czy Raków Częstochowa doczeka się mistrzostwa?

Kto zostanie następcą 48-latka?

Od razu po ogłoszeniu decyzji Marka Papszuna ruszyła giełda nazwisk. Początkowo eksperci spekulowali, że następcą będzie Janusz Niedźwiedź - aktualny coach Widzewa Łódź. Włodarze beniaminka szybko jednak ucięli temat i zaznaczyli, że Janusz Niedźwiedź nigdzie się nie wybiera. Podobnie było z Dawidem Szulczkiem. Zdolny trener młodego pokolenia aktualnie prowadzi Wartę Poznań. Włodarze ekipy z Wielkopolski błyskawicznie zaznaczyli, że o przenosinach Dawida Szulczka do innego klubu nie ma mowy. Tym samym potwierdzili, że to właśnie on będzie szkoleniowcem Warty Poznań także w przyszłej kampanii.

Na ten moment wydaje się, że spore szanse na przejęcie stanowiska pierwszego trenera Rakowa Częstochowa ma Dawid Szwarga. 32-latek jest obecnie asystentem Marka Papszuna. Nie da się ukryć, że władze Rakowa Częstochowa chcą przekazać stery w równie dobre ręce. Wydaje się zatem, że nieoczywistym bohaterem będzie właśnie Dawid Szwarga. Na razie jednak żadna oficjalna decyzja w tym temacie nie zapadła. Media, jak i kibice mogą zatem wyłącznie snuć domysły.

Czy ekipa z Częstochowy utrzyma swój dobry poziom?

W ciągu dwóch poprzednich sezonów Raków Częstochowa dwa razy był wicemistrzem kraju. Poza tym ekipa z Małopolski zanotowała dwa Puchary Polski i dwa Superpuchary Polski. Czy roszady na tak ważnym stanowisku wpłyną na to, że Raków Częstochowa przestanie grać tak dobrze, jak teraz? Jeśli szkoleniowcem zostanie Dawid Szwarga, to można przypuszczać, że ekipa z Małopolski pozostanie na właściwych torach. Taki wybór to bowiem kontynuacja myśli trenerskiej Marka Papszuna. Wydaje się zatem, że zmiana na pewno będzie odczuwalna, ale Raków Częstochowa nadal powinien być bardzo mocny w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy.