Pilates jako modna i skuteczna forma sportu wciąż zyskuje na popularności, aczkolwiek nie każdy wie, co kryje się pod tą tajemniczą, pochodzącą od nazwiska autora tego treningowego stylu nazwą. Czego można się spodziewać na zajęciach pilatesu? Czy każdy może zacząć go uprawiać? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na nurtujące Was pytania.
Na co dobry jest pilates?
Nie da się ukryć, że pilates przynosi sporo korzyści. Głównym tego powodem jest fakt, że wzmacnia on wszystkie partie mięśni, angażując w trakcie treningu całe ciało. Poprzez wzmocnienie mięśni brzucha oraz pleców pomaga osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa, odciążając go i poprawiając ogólną postawę ciała. Dzięki temu pozwala również pozbyć się wynikających z nieprawidłowego ułożenia sylwetki bólów szyi, karku i głowy. Dla kobiet kolejnym plusem tej metody treningowej będzie wzmocnienie mięśni dna miednicy, które zapobiega dolegliwościom i komplikacjom ze strony narządów rodnych. Pilates poprawia też ruchomość i mobilność stawów. Warto wspomnieć, że na ćwiczeniach zyskuje również układ krwionośny, bowiem usprawniają krążenie. Nie mówiąc już o ujędrnieniu ciała i wysmukleniu sylwetki! Ze względu na elementy pracy z oddechem pilates obniża poziom stresu i działa korzystnie na zdrowie psychiczne, pomagając się wyciszyć i zapewniając nam zbawienny zastrzyk endorfin.
Jak wyglądają ćwiczenia pilates?
Pilates czerpie z jogi, baletu, a także konwencjonalnej gimnastyki. Można w nim odnaleźć również elementy tai-chi. Opiera się on na sześciu głównych zasadach. Są to kolejno: oddech, koncentracja, wyśrodkowanie, kontrola, płynność oraz dokładność. Brzmi to skomplikowanie? Wcale takie nie jest! Łącząc spokojne, precyzyjne ćwiczenia z powolnym, głębokim oddychaniem oraz świadomością własnego ciała uczymy się aktywować konkretne mięśnie, korygując mankamenty naszej sylwetki i budując mięśniową wytrzymałość. Ten rodzaj sportu polecany jest ludziom ze wszystkich kategorii wiekowych, nawet osobom starszym czy po dotkliwych kontuzjach, a także tym, którzy mieli dłuższą przerwę od ćwiczeń. Trening pilatesu zaczyna się od rozgrzewki, a kończy się na rozciąganiu. Łącznie trwa około godziny. Przykładowe ćwiczenia to kołyska, unoszenie nóg na stojąco czy na leżąco, odpowiednio skonstruowane skręty kręgosłupa, nożyce, robienie kółek stopami czy stonowane brzuszki. Nie jest to jednak rodzaj treningu wytrzymałościowego, charakteryzuje się on o wiele mniejszą intensywnością. To świetny rodzaj sportu na początek!
Po jakim czasie widać efekty pilatesu?
Sam twórca pilatesu mówi, że: "Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 ją zobaczysz, a po 30 będziesz mieć całkiem nowe ciało". Już po miesiącu można zaobserwować pierwsze efekty, zarówno w kwestii poprawienia naszej kondycji, jak i mniejszych dolegliwości bólowych. Po tych przysłowiowych czterech tygodniach można również dostrzec pierwsze pozytywne zmiany, spoglądając w lustro, szczególnie, jeśli chodzi o zaakcentowanie mięśni brzucha oraz tak zwane "zgubienie oponki". Po takim czasie ćwiczenia będą też przychodziły nam coraz łatwiej i będziemy je wykonywać coraz płynniej. Nie można jednak zapominać, że niezwykle ważna jest tutaj systematyczność.
Czym różni się pilates od jogi?
Mimo, że pilates czerpie z jogi i obie te dziedziny sportu traktują ciało jako jedność i skupiają się na oddechu, to zdecydowanie nie można powiedzieć, że są identyczne. Pilates jest bardziej dynamiczny niż joga. Pozwala również spalić więcej kalorii. Joga jest statyczna i skupia się w głównej mierze na rozciąganiu mięśni, w dodatku nie jest to tylko rodzaj ćwiczeń, ale i swego rodzaju trening duchowy nierozerwalnie spleciony z medytacją. Stoją za nią lata filozofii. Można powiedzieć, że jest stylem życia. Pilates za to jest systemem ćwiczeń, który skupia się na wzmocnieniu naszego ciała i nauce poprawnej koordynacji ruchowej. Jeśli szuka się sposobu na zgubienie zbędnych kilogramów i zbudowanie siły oraz kondycji, pilates będzie dla nas lepszym wyborem.
Pilates to sport dla każdego, który charakteryzuje się nieskomplikowanymi ćwiczeniami, a przynosi mnóstwo pozytywnych efektów. Nie trzeba więc się bać, że się mu nie podoła; warto zapisać się na zajęcia lub wyposażyć się w matę i zacząć ćwiczyć go w domu, polegając na instruktażowych filmach od profesjonalistów, którzy dzielą się nimi w Internecie.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Activ8.pl