Policjanci dzielnicowi z Gniezna prowadzą działania w oparciu o opracowane plany działań priorytetowych dla swoich rejonów służbowych. Plan działań priorytetowych to nowe narzędzie, które ma poprawić skuteczność współdziałania dzielnicowego z mieszkańcami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w danym rejonie. Plany działań priorytetowych i określone w nich zadania opracowywane są i wynikają z informacji uzyskanych m.in. ze spotkań dzielnicowego ze społeczeństwem, debat oraz z bieżącego rozpoznania.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 1

Dzielnicowy, st. asp. Błażej Małolepszy - w oparciu o plan działania priorytetowego są zjawiska występujące na ulicy Budowlanych przy numerach porządkowych 1-11. Zdiagnozowane zagrożenie występuje na terenie przystanku MPK Gniezno, na terenie chodnika i zieleni oraz w bliskiej odległości od obiektów handlowych zajmujących się sprzedażą napojów alkoholowych tj. sklepu „PSS Społem”, sklepu „Tabak”, sklepu „Żabka”. Problematyka głównego zagrożenia polega na występowaniu czynów społecznie szkodliwych w postaci spożywania alkoholu, zaśmiecania i zanieczyszczania, używania słów nieprzyzwoitych oraz uszkodzeń mienia przez grupujące się na tym terenie osoby. Zachowania te mają charakter demoralizujący i zły wpływ na proces rozwoju społecznego mieszkających dzieci oraz uczniów pobliskich placówek oświatowych. W pobliżu funkcjonują również dwa kluby seniora.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 2

Dzielnicowy, mł. asp. Zdzisław Saukens prowadzi działania priorytetowe związane z terenem przy sklepie Kaufland mieszczący się w Gnieźnie przy ul. Roosevelta 46. Pod wskazanym adresem dochodzi do grupowania się osób nieletnich i młodzieży w godzinach popołudniowych i wieczornych, które dopuszczają się zakłócenia porządku publicznego polegającego w dużej mierze na spożywaniu napojów alkoholowych oraz zażywaniu środków odurzających niewiadomego pochodzenia. Wymienione osoby pod wpływem wskazanych używek zaczepiają przechodzące osoby, zaśmiecają teren w pobliżu sklepu oraz swoim negatywnym zachowaniem wywołują zgorszenie w miejscu publicznym. Ponadto, odnotowano również kradzieże cudzej rzeczy oraz uszkodzenia mienia.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 4

Dzielnicowy, mł. asp. Bartosz Wesołowski - prowadzi działania priorytetowe dotyczące zakłócania porządku publicznego i spożywania alkoholu na odcinku ul. Wrzesińskiej, do skrzyżowania z ul. Marii Konopnickiej,w szczególności w rejonie ,,Sklepu Polskiego” oraz sklepu ,,Oczko”. Zachowania te eskalują i stają się bardzo uciążliwe dla mieszkańców, natomiast sprawcy czują się bezkarni. Analiza stanu bezpieczeństwa, a także rozpoznanie terenowe dzielnicowego, potwierdzają występowanie zagrożenia w tej części miasta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym podjęcie działań długofalowych w celu przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców jest w pełni uzasadnione.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 5

Dzielnicowa, sierż szt. Patrycja Piorowicz - wielokrotnie była informowana przez mieszkańców Osiedla Piekary o miejscach newralgicznych, które z uwagi na pojawiające się zjawiska kryminogenne oraz okoliczności sprzyjające popełnianiu wykroczeń powinny zostać objęte szczególną uwagą. Na miejsce newralgiczne składają się, sąsiadujące bezpośrednio cztery obiekty tj: sklep Żabka przy ul. Czarnieckiego 11, Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Czarnieckiego 7, sklep Społem, ul. Miodowa 2, plac zabaw dla dzieci mieszczący się na Skwerze Miasta Anagni. Docierające do dzielnicowej zgłoszenia głównie dotyczyły spożywania alkoholu w obrębie mieszczących się sklepów spożywczych oraz łamaniu przepisów Kodeksu Drogowego, głównie przyjmujące postać niestosowania się do znaków drogowych, jak i bezpośredniego parkowania w obrębie przejścia dla pieszych.

Nadto teren Szkoły Podstawowej Nr 3 w Gnieźnie jak i Skwer Miasta Anagni, w wiosennym i letnim okresie, stał się miejscem spotkań osób nieletnich. Głównie to mieszkańcy ulic Bema i Radosnej wyrażali w rozmowie swoje niezadowolenie, dotyczące nieprawidłowego zachowania się osób korzystających z placu, a które można sklasyfikować jako: spożywanie alkoholu w miejscu publicznym czy też zakłócanie spoczynku nocnego. Mieszkańcy jednakże nie wyrażają chęci zgłaszania interwencji poprzez nr alarmowy, by niwelować nieprawidłowość doraźnie.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 6

asp. szt. Artur Bączek - Głównym zagrożeniem w rejonie służbowym nr VI na podstawie przeprowadzonych rozmów z lokalną społecznością oraz przeprowadzonych interwencji jest wystąpienie zdarzeń z kategorii przestępstw przeciwko mieniu na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych przy ul. Powstańców Wlkp. Problematyka zagrożenia polega na wystąpieniu przestępstw w szczególności włamań, kradzieży i uszkodzeń mienia, gdzie osobami poszkodowanymi pozostają właściciele ogrodów działkowych mieszczących się na powyższym terenie.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 7

Dzielnicowy, asp. szt. Michał Stanczewski w oparciu o informacje uzyskiwane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także na podstawie rozmów z lokalną społecznością oraz rozpoznaniem rejonu służbowego zdiagnozował, że miejscem wymagającym oddziaływania długookresowego jest rejon przyległy do Pasażu Jagiellońskiego w Gnieźnie na os. Jagiellońskim. We wskazanym miejscu problematyka zagrożenia opiera się w głównej mierze na gromadzeniu się osób, które spożywają tam alkohol oraz zakłócają spokój i ciszę nocną okolicznym mieszkańcom. W miejscu tym gromadzą się też osoby nieletnie zagrożone demoralizacją, które zaśmiecają teren przyległy do pasażu handlowego oraz zakłócają porządek prawny.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 8

Dzielnicowy, asp. Maciej Miczyński - w Gnieźnie przy ul. Wyszyńskiego na targowisku oraz w rejonie parkingu Galerii Handlowej MAX w godzinach popołudniowych i wieczornych dochodzi do grupowania się osób, które wg społeczności lokalnej oraz przedsiębiorców spożywają alkohol, zażywają środki odurzające, zakłócają porządek publiczny i dewastują mienie. Oczekiwanie społeczności lokalnej oraz przedsiębiorców skierowane są na przywrócenie bezpieczeństwa i porządku publicznego dlatego wymaga to wdrożenia Plany Działania Priorytetowego.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 9

Dzielnicowy, asp. szt. Radosław Fiebich - w Gnieźnie przy ul. Podgórnej 7 znajduje się Dolina Pojednania. Po roku prac rewitalizacyjnych Dolina Pojednania została oddana do użytku. Powstał nowy plac zabaw, siłownia zewnętrzna, a także nowe ścieżki, hamaki, ławki. W miejscu tym dochodzi jednak do częstych przypadków zakłócania porządku publicznego przez osoby nieletnie. Mieszkańcy oraz osoby przebywające w rejonie placu skarżą się na nieobyczajne wybryki, dewastację infrastruktury oraz zaśmiecanie zieleni miejskiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym objęcie tego rejonu planem działania priorytetowego jest w pełni uzasadnione.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 10

Dzielnicowy, mł. asp. Rafał Woźniak - od pewnego czasu do dyżurnego KPP Gniezno napływają zgłoszenia o zakłócaniu porządku publicznego oraz wzywane są interwencje Policji w rejon ul. Mickiewicza – skwer zieleni. Interweniujący policjanci potwierdzają przypadki zakłócania porządku przez osoby będące pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia dochodzi głównie w godzinach popołudniowo-wieczorowych oraz w dni wolne od pracy. Dzielnicowy w trakcie obchodu spotyka na skwerze zieleni postronne osoby, które nie potrafią podać celu pobytu w tym miejscu. Jednakże porozrzucane puszki i porozbijane butelki po alkoholu a także paczki i niedopałki papierosów świadczą jednoznacznie, że zachowanie przebywających tam osób jest powodem zgłaszanych interwencji. W związku z tym, że skwer zieleni odwiedzany jest przez rodziny z dziećmi dochodzi do demoralizacji nieletnich. W pobliżu skweru znajduje się sklep „Biedronka”, „Duży Ben” sklep monopolowy w których osoby zaopatrują się w alkohol. W bezpośrednich rozmowach z dzielnicowym mieszkańcy skarżą się na uciążliwość i obawy o własne bezpieczeństwo. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym należy podjąć stanowcze działania zmierzające do przywrócenia porządku publicznego.

Plan działań priorytetowych dla rejonu służbowego nr 11

Dzielnocwy, mł. asp. Karol Kozanecki - Gniezno ul. Św. Wawrzyńca skwer przy posesji nr 13 i 15 - miejsce zagrożone. Na w/w terenie przy wskazanych kamienicach dochodzi do naruszania przepisów prawa polegających na zaśmiecaniu, zanieczyszczaniu, spożywaniu alkoholu oraz zakłócaniu spokoju mieszkańców. Teren jest zaśmiecany pozostawionymi butelkami, puszkami po piwie. Przebywające tam osoby spożywające alkohol wpływają na demoralizację osób nieletnich korzystających z skweru podczas spędzania czasu wolnego. Oczekiwania społeczności lokalnej a zwłaszcza mieszkańców wskazanych posesji skierowane są na przywrócenie porządku.