Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gniezno

Tylko wczoraj gnieźnieńscy policjanci przyjęli zgłoszenia o 3 oszustwach. Dlatego kolejny raz ostrzegamy przed fałszywymi linkami wysyłanymi przez oszustów za pomocą komunikatorów SMS, WhatsApp oraz przed oprogramowaniami takimi jak AnyDesk, które służą do udostępnienia zdalnego pulpitu. Za pomocą takich narzędzi przestępcy pozyskują dane wrażliwe, które są potrzebne do logowania się na konta bankowe i dzięki nim maja dostęp do zgromadzonych na nich oszczędności.

 

Robienie zakupów w Internecie, to duża wygoda i oszczędność czasu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z tego typu dobrodziejstw. Niestety przestępcy również wykorzystują możliwości Internetu i za jego pomocą starają się okraść ludzi.

Wykorzystują do tego strony z ogłoszeniami z OLX itp., gdzie podszywają się pod osoby kupujące, a także sprzedające rzeczy. Najistotniejsze jednak jest to, że w obu przypadkach korzystają z fałszywych linków, które wysyłają do osób zainteresowanych daną transakcją.

Po kliknięciu w link pojawia się strona łudząco przypominająca tą z ogłoszenia. W trakcie finalizowania transakcji i kliknięciu w pole zapłać, następuje przekierowani do listy banków, z której wybieramy ten, gdzie mamy konto. Wszystko wygląda autentycznie. Przechodząc dalej powinniśmy zauważyć, że na stronie placówki banku pojawiają się dodatkowe pola do wypełnienia (pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich wypełniać) z danymi osobowymi, nr PESEL, PIN-em do karty oraz loginem i hasłem do konta. Gdy wypełnimy wszystkie dane i przejdziemy dalej, udostępniamy oszustom dostęp do naszego konta.

By nie dopuścić do takiej sytuacji należy się zastanowić, czy idąc do sklepu i płacąc za zakupy kartą również musimy podawać nasze dane wrażliwe, by pieniądze zostały przelane?! Odpowiedź brzmi Nie! W przypadku wykonania przelewu internetowego np. płacąc za prąd, czy musimy podawać informację dotyczące karty płatniczej, nr PESEL oraz PIN-u?!  Nie! W takim przypadku podajemy tylko i wyłącznie nr konta, na który ma zostać zrealizowany przelew i nic więcej! Gdy podczas przelewu pojawi się nam formularz w którym należy podać dane wrażliwe, wówczas możemy być pewni, że strona ta jest zhakowana i pod żadnym pozorem nie należy udostępniać tych danych.

Należy również uważać na oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu. AnyDesk jest często używana przez przestępców. Pod byle pretekstem oszuści proszą o zainstalowanie tego oprogramowania na telefonie lub komputerze i dzięki temu widzą wszystko co wykonujemy na urządzeniu oraz sami zdalnie z drugiego końca miasta, kraju a nawet świata mogą tym urządzeniem zarządzać.

Apelujemy o rozsądek oraz o to, by nie logować się za pomocą linków zamieszczanych w wiadomościach SMS lub WhatsApp, do internetowych kont bankowych, a także by nie instalować podejrzanych oprogramowań na własnych urządzeniach.