Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w Gnieźnie z ważnymi zmianami programu
Gniezno przygotowuje się na wyjątkowe obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. Zmiany w harmonogramie i organizacji miasta wynikają z ogłoszonej żałoby narodowej, która wpłynęła na przebieg uroczystości. Sprawdź, co czeka mieszkańców i gości w najbliższych dniach!

Wyjątkowe miejsce w Gnieźnie na uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu

Już 25 kwietnia o godzinie 12:00 w hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie odbędzie się niezwykłe wydarzenie – wspólne posiedzenie Posłów i Senatorów upamiętniające 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Wśród uczestników znajdą się najważniejsze osoby w państwie, m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz Premier Donald Tusk.

Uroczystość rozpocznie się od przyjęcia jednobrzmiących uchwał obu izb parlamentu, a następnie głos zabiorą wybitni przedstawiciele polskiej sceny politycznej. To wyjątkowa okazja, by uczcić historyczne dziedzictwo Polski właśnie w Pierwszej Stolicy.

Gniezno zmienia rytm świątecznych obchodów z powodu żałoby narodowej

W związku z ogłoszeniem 26 kwietnia dniem żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka, zaplanowane na sobotę wydarzenia uległy istotnym modyfikacjom. Odwołano Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus oraz koncert koronacyjny w katedrze. Jednak Jarmark św. Wojciecha odbędzie się zgodnie z planem – stragany będą czynne 26 kwietnia od 9:00 do 20:00 oraz 27 kwietnia od 9:00 do 18:00.

Kościelne obchody pozostają niemal bez zmian: o godz. 19:30 w sobotę rozpoczną się I Nieszpory ku czci św. Wojciecha, po których nastąpi procesja do kościoła św. Michała Archanioła. Niedzielny poranek przyniesie procesję do katedry, gdzie o godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a o godz. 16:00 odbędą się II Nieszpory. W trakcie modlitw wierni będą także pamiętać o zmarłym papieżu Franciszku.

Unikalna atrakcja dla mieszkańców Gniezna – Pociąg Koronacyjny na stacji

25 kwietnia o godzinie 10:06 na peronie nr 1 dworca kolejowego w Gnieźnie zaprezentowany zostanie specjalny pojazd Kolei Wielkopolskich, który powstał z okazji jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego. Ten prawie 100-metrowy pociąg został ozdobiony grafikami przedstawiającymi pięć pierwszych koronacji królewskich odbywających się właśnie w Gnieźnie – historycznej stolicy Polski.

To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć symboliczne połączenie historii z nowoczesnością i poczuć dumę z bogatego dziedzictwa miasta.

Zmiany w organizacji ruchu w Gnieźnie podczas uroczystości

Z powodu uroczystego posiedzenia Sejmu i Senatu oraz innych wydarzeń związanych z jubileuszem koronacji, od czwartku 24 kwietnia od godziny 6:00 do piątku 25 kwietnia do godziny 18:00 obowiązywać będą liczne ograniczenia drogowe i zakazy parkowania.

Najbardziej dotknięte będą okolice osiedla Tysiąclecia – zamknięte zostaną fragmenty ulic Paczkowskiego, Sportowej oraz Spokojnej, a ulica Budowlanych stanie się jednokierunkowa na odcinku od Staszica do Paczkowskiego. Mieszkańcy ul. Cichej będą mogli dojechać jedynie od strony ul. Zamiejskiej.

W centrum miasta zakaz zatrzymywania pojazdów obejmie ulice Grabskiego, Świętego Wojciecha oraz Podgórną przez okres od wieczora 24 kwietnia do późnego popołudnia kolejnego dnia. Na ul. Tumskiej (od Łaskiego do św. Wojciecha) całkowicie zamknięty będzie ruch samochodowy od rana 25 kwietnia do południa 26 kwietnia.

Mieszkańcy proszeni są o usunięcie swoich aut z miejsc objętych zakazami do czwartku 24 kwietnia do godziny 6:00 – pozostawione pojazdy mogą zostać odholowane.

Dla kierowców przygotowano parkingi zastępcze m.in. przy Szkole Podstawowej nr 7 i nr 9, Przedszkolach nr 8 i nr 13 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy rogu ulic Roosevelta i Słowackiego.


Wg inf z: Urząd Miejski w Gnieźnie