
Gniezno szykuje się na wyjątkowe wydarzenia związane z tysiącleciem koronacji pierwszego króla Polski. Zmiany w harmonogramie i organizacji ruchu to tylko część przygotowań do historycznych obchodów, które przyciągną uwagę całego kraju.
- Gniezno ożywa dzięki uroczystemu posiedzeniu Sejmu i Senatu
- Zmiany w programie gnieźnieńskich obchodów i utrudnienia w ruchu drogowym
Gniezno ożywa dzięki uroczystemu posiedzeniu Sejmu i Senatu
Już 25 kwietnia w hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie odbędzie się niezwykłe spotkanie – wspólne posiedzenie Posłów i Senatorów z udziałem najważniejszych osób w państwie. Prezydent Andrzej Duda, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz Premier Donald Tusk będą razem świętować 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 przyjęciem uchwał obu izb parlamentu upamiętniających tę historyczną rocznicę. Następnie głos zabiorą zaproszeni goście, którzy podkreślą znaczenie tego jubileuszu dla polskiej historii i tożsamości narodowej.
Zmiany w programie gnieźnieńskich obchodów i utrudnienia w ruchu drogowym
Ze względu na ogłoszoną żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka, plan uroczystości uległ modyfikacjom. W sobotę 26 kwietnia nie odbędzie się Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus ani koncert koronacyjny w katedrze. Natomiast Jarmark św. Wojciecha pozostaje bez zmian – stragany będą otwarte od 9:00 do 20:00, a w niedzielę od 9:00 do 18:00.
Kościelne obchody zachowują swój rytm: o 19:30 w sobotę rozpoczną się I Nieszpory ku czci św. Wojciecha wraz z procesją do kościoła św. Michała Archanioła. Niedziela przyniesie procesję do katedry oraz uroczystą Mszę Świętą o godz. 10:00, a o 16:00 II Nieszpory. W modlitwach wierni uwzględnią również intencje za zmarłego papieża Franciszka.
Ważnym punktem będzie prezentacja „Pociągu Koronacyjnego” – specjalnego składu Kolei Wielkopolskich oklejonego z okazji jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego. Pokaz odbędzie się 25 kwietnia o godz. 10:10 na peronie nr 1 dworca kolejowego w Gnieźnie. Ten niemal 100-metrowy pociąg przypomni pięć pierwszych koronacji królewskich odbywających się właśnie w Pierwszej Stolicy Polski.
Przygotowania do tych wydarzeń wiążą się także ze zmianami organizacyjnymi na ulicach miasta. Od czwartku 24 kwietnia od godziny 6:00 do piątku 25 kwietnia do godziny 18:00 zostaną zamknięte wybrane odcinki ulic Paczkowskiego, Budowlanych, Sportowej oraz Spokojnej na osiedlu Tysiąclecia. W centrum miasta obowiązywać będą zakazy zatrzymywania pojazdów na Grabskiego, Świętego Wojciecha i Podgórnej.
Mieszkańcy proszeni są o usunięcie samochodów z ulic objętych ograniczeniami najpóźniej do czwartku 24 kwietnia do godziny 6:00, aby uniknąć odholowania pojazdów.
Dla kierowców przygotowano parkingi zastępcze m.in. przy Szkole Podstawowej nr 7 i nr 9, Przedszkolach nr 8 i nr 13 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy rogu ulic Roosevelta i Słowackiego.
Źródło: Urząd Miasta Gniezno