
W Gnieźnie odbyły się wzruszające uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Mieszkańcy oraz przedstawiciele służb mundurowych złożyli hołd tym, którzy oddali życie w imię prawdy i wolności.
- Gniezno pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej
- Pamięć o zbrodni katyńskiej w sercach mieszkańców
Gniezno pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej
Dziś, 14 kwietnia 2025 roku, w Parku Miejskim im. Gen. Wł. Andersa w Gnieźnie miały miejsce powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość zgromadziła licznych mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji, w tym Komendę Powiatową Policji, której reprezentantem był kom. Mariusz Masłowski, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie.
Po odczytaniu apelu pamięci przez ppor. Karolinę Fijołek, oddano salwę honorową, a następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary tej tragicznej zbrodni.
Pamięć o zbrodni katyńskiej w sercach mieszkańców
13 kwietnia to dzień szczególny dla Polaków. To właśnie tego dnia w 1940 roku na mocy decyzji władz Związku Sowieckiego stracono blisko 22 tysiące obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród zamordowanych byli zarówno oficerowie Policji, jak i szeregowi funkcjonariusze, których ciała odnaleziono w masowych grobach. Zbrodnia ta została ujawniona przez żołnierzy III Rzeszy w 1943 roku, jednak dopiero po pięćdziesięciu latach Związek Radziecki przyznał się do jej popełnienia.
Największym cmentarzem pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej jest nekropolia w Miednoje. Pozostałe ofiary spoczywają na Polskich Cmentarzach Wojennych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Dziś pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest kluczowym elementem walki o prawdę historyczną oraz narodową tożsamość.
Ustanowienie przez Sejm RP 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypomina nam o konieczności pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Cześć ich pamięci!
Opierając się na: KPP w Gnieźnie