Gnieźnieńskie przedszkola wprowadzają dwujęzyczność dla trzylatków
Wielka zmiana w gnieźnieńskich przedszkolach! Od września dzieci będą uczyć się równocześnie dwóch języków – polskiego i angielskiego. To innowacyjny program, który ma na celu rozwój umiejętności językowych najmłodszych mieszkańców Gniezna.

Gniezno wprowadza nowoczesny program dwujęzyczności w przedszkolach

Od nowego roku szkolnego, wszystkie trzylatki uczęszczające do miejskich przedszkoli w Gnieźnie będą miały wyjątkową okazję do nauki języka angielskiego obok swojego ojczystego. Miasto Gniezno sfinansuje ten innowacyjny projekt, który ma na celu wsparcie rozwoju językowego dzieci już od najmłodszych lat.

Jak będzie wyglądać codzienna nauka w przedszkolach?

Program dwujęzyczności zakłada, że zajęcia będą odbywać się w formie zabaw oraz codziennych aktywności, co sprawi, że dzieci będą mogły naturalnie przyswajać nowe słownictwo i zwroty. W każdej placówce zostaną wprowadzone specjalne pomoce edukacyjne, takie jak aplikacje, gry czy zeszyty ćwiczeń, które wspomogą proces nauki. Nauczyciele przejdą odpowiednie szkolenia, aby skutecznie prowadzić zajęcia w obu językach.

Dzieci będą pracować z kolorowymi postaciami żuczków, które będą sygnalizować zmianę języka. Dzięki temu nawet nauczyciele nieposiadający biegłości w angielskim będą mogli wprowadzać elementy języka obcego poprzez dostępne materiały. Kluczowym aspektem programu jest osłuchiwanie się dzieci z nowym językiem przez dźwięk, co pozwoli im na łatwiejsze zapamiętywanie i powtarzanie nowych słów.

Michał Powałowski, Prezydent Miasta Gniezna, podkreśla znaczenie tego projektu:

„To obecnie bardzo ważne, aby dzieci otrzymały możliwość rozwoju nie tylko w języku polskim, ale także najbardziej uniwersalnym na świecie – języku angielskim. Zgodnie z badaniami, edukacja językowa jest bardzo istotna od najmłodszych lat dlatego program dwujęzyczności wprowadzamy we wszystkich grupach trzylatków.”

Rodzice również będą mogli wspierać swoje dzieci w nauce poprzez dostęp do piosenek i gier edukacyjnych. Program przewiduje maksymalnie 15 minut dziennie korzystania z aplikacji, po tym czasie przechodzi ona w stan uśpienia.

Warto zaznaczyć, że badania naukowe wskazują na korzyści płynące z wczesnej nauki drugiego języka, co czyni ten projekt niezwykle istotnym dla przyszłości najmłodszych mieszkańców Gniezna.


UM Gniezno