Pompy ciepła to komfortowy i ekologiczny sposób na ogrzanie domu oraz zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Aby urządzenie dobrze spełniło swoją rolę, musi być jednak idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz specyfiki budynku. Które czynniki są kluczowe? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać pompę ciepła.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła – co wziąć pod uwagę?
Popularność pomp ciepła rośnie z każdym rokiem. Co ciekawe, decydują się na nie zarówno właściciele nowo powstających budynków, jak i osoby modernizujące system ogrzewania. Jakie są ich zalety? Wysoka efektywność energetyczna, niemal bezobsługowa praca oraz niski koszt eksploatacji to skuteczna zachęta do inwestycji. Warto też pamiętać, że pompy zmniejszają emisję gazów cieplarnianych, przyczyniając się do ochrony środowiska. Dlatego inwestycje są też wspierane przez rząd poprzez atrakcyjne dotacje (jak choćby program Czyste Powietrze).
Ilość rodzajów pomp ciepła jest naprawdę spora. Poszczególne systemy różnią się od siebie m.in. źródłem energii, mocą i miejscem instalacji. Jakie mają one znaczenie dla efektywnego i wydajnego działania urządzenia? Szczegóły poznasz poniżej.
Rodzaj pompy ciepła
Klasyfikacja pomp ciepła obejmuje przede wszystkim rodzaj źródła energii czerpanej przez urządzenie. Zgodnie z tym wyróżniamy trzy główne typy pomp:
- powietrzne,
- wodne,
- gruntowe.
W przypadku powietrznych pomp ciepła można spotkać się z kolejnymi podgrupami, czyli pompami powietrze-powietrze (transportują ciepło do wnętrza budynku) oraz powietrze-woda (transportują ciepło do obiegu wewnętrznego oraz zbiornika z wodą). Zaletą takich urządzeń jest prosta instalacja oraz brak konieczności posiadania zezwoleń na odwierty. Mogą być montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku, a także sprawdzą się podczas przeprowadzania modernizacji.
Wodne pompy ciepła (woda-woda) czerpią energię z wód podziemnych lub powierzchniowych. Do wykonania takiej instalacji niezbędne jest jednak odpowiednie usytuowanie zbiornika wodnego oraz otrzymanie stosownego zezwolenia. Z tego powodu jest to najrzadziej spotykany typ urządzeń.
Pompy ciepła gruntowe (solanka-woda) pobierają ciepło z ziemi, zapewniając w ten sposób wysoką efektywność grzewczą przez cały rok. Do montażu niezbędne jest zaś przeprowadzenie prac ziemnych oraz umieszczenie w gruncie sond geotermalnych lub kolektorów poziomych. Pierwszy sposób to idealne rozwiązanie w przypadku niewielkich działek, z kolei drugi wymaga dysponowania gruntem co najmniej 1-2 razy większym od powierzchni mieszkalnej.
Moc pompy ciepła
Zbyt mała moc pompy ciepła nie zapewni odpowiedniej efektywności grzewczej. Za duża zwiększy z kolei koszt inwestycji oraz późniejszej eksploatacji. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne oszacowanie zapotrzebowania na ciepło oraz ustalenie mocy pompy. W przypadku nowo powstających budynków, taki parametr będzie zawarty w projekcie inżynierskim. Co jeśli go nie posiadasz? Przy doborze mocy pompy ciepła należy uwzględnić:
- powierzchnię i kubaturę budynku,
- rodzaj i jakość izolacji termicznej,
- średnie temperatury roczne,
- zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.
Orientacyjną moc pompy ciepła można też obliczyć, korzystając z prostego działania. Polega ono na przemnożeniu powierzchni domu przez zapotrzebowanie cieplne budynku (dla domu jednorodzinnego przyjmuje się z reguły wartość 50 W/m²). Przykład? Jeśli chcesz policzyć, jaką moc powinna posiadać pompa dla niewielkiego domu o wielkości 100 m², musisz wykonać następujące działanie: 100 m² : 100 m² * 50 W. Wynik to pompa ciepła o mocy 5 kW.
Warto pamiętać, że moc pompy musi być też dostosowana do wymienionych wyżej czynników. Samodzielne wykonanie obliczeń będzie z tego względu niezwykle trudne oraz jest obarczone sporym ryzykiem błędu.
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy fachowców
Wybór pompy ciepła to skomplikowane zadanie, szczególnie w przypadku, kiedy nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie. Skąd więc możesz wiedzieć, która pompa ciepła jest dla Ciebie najlepsza? Korzystając z programu doboru Stiebel Eltron otrzymasz skrojoną na miarę ofertę w zaledwie kilka minut. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby uzyskać osobistą konfigurację: bezpłatnie i niezobowiązująco. Jeśli wolisz, możesz też liczyć na pomoc fachowego instalatora, który określi ofertę podczas wizyty w Twoim domu. Duży wybór pomp ciepła daje z kolei pewność, że rozwiązanie będzie idealnie dobrane do Twoich potrzeb.