Czy wiecie, że historię można odczytać nie tylko z książek, ale i z gazet sprzed wieku? Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie, gdzie tajemnice Gniezna z okresu Powstania Wielkopolskiego ujawniają się na łamach zapomnianej gazety.
- Odkryj sekrety Gniezna sprzed 100 lat dzięki archiwalnym wydaniom "Lecha".
- Poznaj codzienne życie i wydarzenia z czasów Powstania Wielkopolskiego.
- Dołącz do wyjątkowego wydarzenia z okazji 105. rocznicy rozejmu w Trewirze.
- Wstęp wolny - zaproszenie dla każdego mieszkańca zainteresowanego lokalną historią.
Z głębokiego archiwum Domu Kultury w Gnieźnie wydobywa się spuścizna, która dla wielu może stanowić prawdziwe okno na przeszłość. "Lech. Gazeta Gnieźnieńska", ukazująca się na przełomie lat 1918-1919, to kopalnia informacji o czasach, które wywarły ogromny wpływ na oblicze naszego miasta i regionu.
Właśnie teraz mamy okazję zagłębić się w treści, które kiedyś wypełniały codzienność mieszkańców, śledząc na bieżąco bieg wydarzeń społecznych i politycznych. "Lech", jako pierwsza codzienna publikacja w Gnieźnie, od lat 90. XIX wieku aż do czasów II wojny światowej, jest bezcennym świadkiem historii. Przez sześć dni w tygodniu dostarczał on czytelnikom najświeższe wieści lokalne, krajowe oraz ze świata, od niedzieli do wtorku.
W ramach wydarzenia, którego nie można przegapić, przewidziano prelekcję pana Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego Oddziału APP, który przybliży nam szczegóły ukryte w rocznikach "Lecha". Dodatkowo, zainteresowani będą mogli oglądać wystawę planszową, prezentującą wybrane numery i fragmenty tej historycznej gazety.
Przygotujcie się na fascynującą lekcję historii, w której obwieszczenia, nekrologi czy nawet ogłoszenia drobne ożywają, rzucając nowe światło na walki powstańcze i codzienne trudy mieszkańców Gniezna. Takie doświadczenie to rzadka możliwość zrozumienia, jak przeszłość ukształtowała teraźniejszość naszego miasta. Przyjdźcie i poczujcie ducha historii - do zobaczenia w Domu Kultury!
Według informacji z: Dom Kultury w Gnieźnie