W ramach obchodzonego Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi profilaktyk społeczny z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ramach działań profilaktycznych rozdawali ulotki i rozmawiali z młodymi ludźmi, podczas których przedstawiali główne aspekty związane z ,,handlem żywym towarem’’, między innymi metody pozyskiwania osób, formy handlu, skalę tego zjawiska oraz metody niwelowania i unikania zagrożeń.

 

W miniony poniedziałek funkcjonariusze z gnieźnieńskiej komendy wraz z przedstawicielami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili wspólne działania profilaktyczne na stacji kolejowej w tym zakresie. Tylko informując i rozmawiając na ten temat można uczulić na problem, który może spotkać każdego - zwłaszcza w trudnej sytuacji życiowej. 

Wiele osób, chcąc ją poprawić, na własną rękę szuka pracy poza granicami kraju, decydując się na pracę z ogłoszenia albo korzystają z propozycji pracy złożonej przez nieznaną osobę. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyboru konkretnej pracy, należy się dobrze przygotować. W pierwszej kolejności należy szukać pracy za pomocą sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy lub pośrednika na stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Pamiętać należy, że agencja powinna dostarczyć szczegółowych informacji na temat pracy, jaką będzie się wykonywać. Ważne są przy tym prawa i obowiązki jako pracownika w danym kraju (m.in warunki pracy, wysokość stawek płacy i inne ustalenia muszą być jasno zapisane w umowie). Agencja nie może wymagać opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Zgodnie z polskim prawem opłata może być pobierana tylko od pracodawcy. Wszelkie informacje dotyczące mieszkania i warunków pracy znajdziesz na www.eures.praca.gov.pl.

W każdym przypadku wyjazdu za granicę, do pracy, na wakacje czy na studia, należy zostawić bliskiej osobie dokładny adres pobytu, kopię dokumentu tożsamości, aktualne zdjęcie i kontakty do osób z którymi się podróżuje. Jeśli jest to wyjazd do pracy zostaw jak najwięcej informacji na temat przyszłego pracodawcy. Więcej informacji o zjawisku handlu ludźmi można znaleźć na stronie: https://handelludzmi.eu.

Jeśli ktoś stał się ofiarą lub przypuszcza, że w okolicy może rozwijać się handel ludźmi, należy skontaktować się z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji pod numer 664 974 934, (tam również można otrzymać pomoc czy poradę) albo napisać pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..