Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe PRP to jeden z czynników wzrostu produkowanych przez ludzki organizm. Zastosowanie go w celach leczniczych lub estetycznych przynosi zaskakująco dobre efekty: od poprawy kondycji stawów, przez zahamowanie łysienia, aż po wygładzenie zmarszczek i redukcję przebarwień. Jak działa osocze bogatopłytkowe i jakie zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane przy użyciu tej metody? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Wampirzy lifting – skuteczny zabieg anti-aging

Klasyczny lifting twarzy to zabieg, który jest znany szerokiej rzeszy pacjentów już od wielu dziesięcioleci. Stosunkową nowością w medycynie estetycznej są natomiast mało inwazyjne zabiegi anti-aging wykonywane bez użycia skalpela. Nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie zawartych w osoczu bogatopłytkowym czynników wzrostu do uruchomienia procesu rewitalizacji tkanek.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy osocze bogatopłytkowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych preparatów. Zabieg jest wykonywany przez doświadczonych specjalistów z zakresu medycyny estetycznej i rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości (10-60 ml) krwi obwodowej pacjenta. Kolejno następuje filtracja uzyskanego materiału i wstrzyknięcie go ponownie do organizmu dawcy. Podanie preparatu pod skórę przyspiesza proces wymiany komórkowej, czego efektem jest redukcja niekorzystnych zmian skórnych.

Mezoterapia igłowa z użyciem osocza bogatopłytkowego jest zwykle wykonywana na takich obszarach ciała, jak twarz, szyja, dłonie czy pośladki. Bezpośrednimi skutkami zabiegów są:

  • poprawa ukrwienia skóry,
  • spłycenie zmarszczek pod oczami,
  • wygładzanie zmarszczek na czole, szyi, dekolcie i dłoniach,
  • redukcja wiotkości skóry,
  • poprawa metabolizmu komórek skóry,
  • pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny,
  • poprawa mikrokrążenia skóry,
  • spłycenie doliny łez,
  • nawilżenie i głębokie odżywienie tkanek,
  • zmniejszenie widoczności rozstępów,
  • spłycenie blizn,
  • redukcja cellulitu,
  • usunięcie przebarwień.

Iniekcja osocza bogatopłytkowego trwa od 20 do 60 minut. Jest mało inwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji. Powrót do codziennych zajęć jest możliwy natychmiast po opuszczeniu przez pacjenta gabinetu medycyny estetycznej. Pacjent musi przestrzegać zaleceń pozabiegowych, do których należy przede wszystkim unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce.

Ponieważ procedura wykorzystuje autologiczne komórki pacjenta, nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia przeszczepu przez organizm. Możliwe są jednak nieuciążliwe skutki uboczne (drobne grudki, zaczerwienienia, zasinienia czy niewielkie krwiaki), które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu.

Inne zastosowania osocza bogatopłytkowego

Jednym z głównych zastosowań osocza bogatopłytkowego jest leczenie łysienia androgenowego. Ten problem jest częstą przyczyną wypadania włosów i najczęściej ma podłoże hormonalne lub genetyczne. Dotyczy około 65% społeczeństwa po ukończeniu 40. roku życia.

Wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet można powstrzymać na drodze terapii osoczem bogatopłytkowym. Mezoterapia z wykorzystaniem czynników wzrostu działa również odbudowująco, m.in. poprzez redukcję zakoli. Może być stosowana samoistnie, ale też wspomagająco przed i/lub po przeszczepie włosów.

Sama procedura nie różni się od wampirzego liftingu: polega na pobraniu krwi obwodowej i wstrzyknięciu powstałego z niej preparatu w skórę głowy pacjenta. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie wiąże się z ryzykiem dolegliwości bólowych. 

Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to nie tylko skuteczny zabieg na łysienie. Czynniki wzrostu mają również zastosowanie w medycynie pourazowej. Ostrzykiwanie tkanek preparatem z krwi obwodowej pacjenta jest powszechną praktyką m.in. w ortopedii, gdzie umożliwia leczenie uszkodzeń więzadeł czy zwyrodnień stawów. Warto też wspomnieć o skuteczności osocza bogatopłytkowego w zabiegach rewitalizujących okolice intymne u kobiet (np. po porodzie). Czynniki wzrostu pomagają również likwidować bóle pourazowe oraz stany zapalne tkanek.