Tegoroczne obchody imienin Gniezna przeszły do historii. Choć wspominane będą bez towarzyszącego im zgiełku jarmarkowych ulic czy dźwięków koncertu, organizatorom udało się przenieść odświętną atmosferę na ulice Miasta, wypełniając nią również fale radiowe i przestrzeń w mediach społecznościowych.

23 kwietnia to szczególny dzień dla mieszkańców Pierwszej Stolicy – imieniny Miasta. Tradycyjnie to właśnie przy tej okazji, miały miejsce uroczystości religijne ku czci św. Wojciecha, wyjątkowa Sesja Rady Miasta, a także wydarzenia kulturalne. Po raz pierwszy od wielu lat, nie odbyły się one w znanej mieszkańcom formie w zeszłym roku ze względu na epidemię koronawirusa. I choć w tym roku do ostatniej chwili trwały przygotowania do tradycyjnych obchodów, rzeczywistość napisała swój scenariusz. Mimo to, Urząd Miejski we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury postanowił znaleźć dla tego święta inną, równie ciekawą, formułę.

Bogaty program wydarzeń

Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej Adalbertus online, odświętne króliki, lokalny przysmak – Wojciacho, imieninowa audycja na falach Radia Gniezno 104,3 FM z udziałem znakomitych gości, konkursy z nagrodami, a także akcja składania w sieci życzeń z podpisem #ImieninyGniezna. Wszystko po to, by uczynić ten dzień iście świątecznym.

23 kwietnia w przestrzeni miejskiej pojawiły się udekorowane w krawaty króliki. Święto przecież zobowiązuje. Cieszyły oko mieszkańców, którzy chętnie robili sobie z nimi zdjęcia wrzucając je na swoje profile społecznościowe z podpisem #ImieninyGniezna.

Z kolei w gnieźnieńskich cukierniach, znaleźć można było Wojciacha. Te pyszne ciastka, konkurencja dla świętomarcińskich rogali i toruńskich pierników, dostępne są w Cukierni Familijnej oraz Cukierni Hotelu Pietrak jeszcze do 5 maja.

Znakomici goście w studio radiowym

Niewątpliwie jednak najważniejszym punktem świętowania Imienin Miasta była kilkugodzinna audycja radiowa na falach lokalnej rozgłośni. Radio Gniezno 104,3 FM przez osiem godzin grało muzykę wyłącznie lokalnych artystów, a prowadzący audycję – Anna Dzionek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego oraz Grzegorz Buczkowski z Miejskiego Ośrodka Kultury, mieli okazję porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi. Wśród nich nie mogło zabraknąć włodarza Gniezna. Prezydent Tomasz Budasz wspominał tłumne procesje ku czci św. Wojciecha i z uśmiechem mówił o organizowanych przy tej okazji Jarmarkach. Były one przeniesieniem do krainy dziecięcych marzeń, do zupełnie innego niż znanego na co dzień świata. Jak sam powiedział: to były piękne czasy. Zapytany o Gniezno swoich marzeń, włodarz
bez wahania odpowiedział z kolei: to miasto, w którym chcą mieszkać nasze dzieci. Stąd nieustanny rozwój Gniezna, które pragnie zapewnić świetne warunki do życia kolejnym pokoleniom. To dbanie o zieleń, inwestowanie w coraz lepszą infrastrukturę drogową, sportową, zaplecze kulturalne i edukacyjne. Przy okazji imienin, nie mogło zabraknąć życzeń. Prezydent Gniezna życzył przede wszystkim zdrowia i optymizmu.

Wśród zaproszonych gości, którzy osobiście odwiedzili studio radiowe, znaleźli się Prezydent Jacek Kowalski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusz Pilak, Przewodniczący Rady Miasta Gniezna Michał Glezjer, honorowy obywatel Gniezna doktor Marian Fluder, utytułowany żużlowiec Krzysztof Jabłoński oraz wokalista zespołu FAN ART Cezary Olszewski.

Z pozostałymi gośćmi prowadzący łączyli się telefonicznie. W tym gronie również same znakomitości. Prezydent Bogdan Trepiński, nagradzany w Polsce i na świecie gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski, lider zespołu TSA Marek Piekarczyk, społeczniczka, członkini Stowarzyszenia Ośla Ławka, nagrodzona Paszportem Polityki jako duet Siksa Alex Freiheit, były reprezentant w piłce nożnej Arkadiusz Radomski, aktorka Greta Burzyńska oraz śpiewaczka operowa Urszula Trawińska-Moroz. Goście niezwykle chętnie mówili o swoich uczuciach dotyczących Pierwszej Stolicy. Dla wielu z nich Gniezno to ich miejsce na ziemi, baza, bezpieczna przystań. Dla pozostałych to miejsce wspominanego
z rozrzewnieniem dzieciństwa. Jednak nawet tym z gości, którzy od lat mieszkają daleko stąd, pozostał do Gniezna ogromny sentyment.

Wśród życzeń dla gnieźnian dominowały te dotyczące zdrowia. Nie zabrakło życzeń optymizmu, spełnienia marzeń, radości i spokoju, ale też świadomości, że Gniezno to naprawdę wyjątkowe miejsce. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się do tych życzeń dołączyć.