Punkcja stawu kolanowego. Jak się przygotować do zabiegu?

Sonochirurgia do której zalicza się nie tylko punkcję stawów ale też punktowe podawanie leków w tym sterydów, drenaż zbiorników, biopsję guzów, doszywanie ścięgna oraz usuwanie ciał obcych zalicza się do przezskórnych metod leczenia z zastosowaniem USG, które są niezwykle korzystne dla pacjenta.

Sposób wykonanego zabiegu powoduje, że pacjent może opuścić Nowa Ortopedia w Krakowie tego samego dnia. Obserwowanie dzięki USG igły pozwala na niezwykle precyzyjne wykonanie zabiegu w możliwie najkrótszym czasie oraz bez zbędnego bólu dla pacjenta.

Zabieg punkcji jest w pełni bezpieczny. Jak przy każdym zabiegu wykonywanym w szpitalu należy spełnić pewne warunki i odpowiednio się do niego przygotować.

W pierwszej kolejności należy podpisać stosowne oświadczenie – zgodę na wykonanie zabiegu. Zanim lekarz wykonujący zabieg wprowadzi igłę, należy wykonać tradycyjne USG aby potwierdzić umiejscowienie wejścia igły. Po przygotowaniu pacjenta do zabiegu, lekarz wprowadza igłę pod kontrolą USG i rozpoczyna wprowadzanie lekarstwa lub usuwanie zmian. Po zabiegu pacjent ma założony opatrunek, natomiast samo miejsce wkłucia igły nie jest problematyczne w poruszaniu się lub w dotychczasowym funkcjonowaniu. Dyskomfort jaki pacjent może odczuwać jest krótkotrwały i nieznaczny, jednak zaleca się aby przez 2-3 dni po zabiegu nie przeciążać tego miejsca. Po zabiegu osoba przebadana może opuścić szpital.

Zdarza się, że pacjent zauważa stan podgorączkowy. Taką sytuację należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, który po przeprowadzeniu wywiadu podejmie kolejne decyzje.