Mieszkańcy Gniezna w fotograficznym zapisie

Nie tak wymarzyli to sobie autorzy wystawy „Światłoczułe Miasto” – wernisaż bez gości, zarówno dla twórców, jak i organizatora – Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, był przyczyną rozczarowania. Mimo tych niewesołych okoliczności, ekspozycję na skwerze przy pomniku św. Wojciecha otwarto, tyle że z nieco mniejszym rozmachem.

Na wirtualnym wernisażu nie zabrakło podziękowań dla gnieźnian sportretowanych w kadrach przez Katarzynę Olejniczak-Gołembowskiej, Daniela Moperta, Michała Koszeli oraz Sebastiana Ucińskiego. Ich fotografie wraz z historiami, którymi zechcieli się podzielić stały się tematem wystawy. Obok opowieści o pasjach, są i te o niełatwych losach, trudnych wyborach. Na trzydziestu siedmiu zdjęciach znaleźli się przedstawiciele przeróżnych zawodów, hobbyści, osoby niepełnosprawne, ludzie w kwiecie wieku, ci młodsi i ci nieco starsi, a każda z prezentowanych postaci - z własną osobistą historią. Tym samym skwer przy ul. Chrobrego po raz kolejny w tym roku staje się miejscem, w którym mieszkańcy miasta mogą dotykać fotograficznego medium i… przyglądać się sobie samym. Jacy jesteśmy, jak widzi nas oko artysty.

Projekt najpierw pojawił się w przestrzeni wirtualnej i był publikowany na facebookowym profilu grupy pod nazwą: Gnieźnianie. Wystawę, przy okazji spacerów i odwiedzin w centrum, można oglądać do połowy listopada.

Ekspozycja kończy VI Festiwal „Fyrtel” w Gnieźnie - projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Zdjęcia: