Portal z wiadomościami dla nowoczesnego przedsiębiorcy

Zmiany prawne i ustawowe to jedne z najczęściej czytanych wiadomości, które są niezwykle istotne dla każdego przedsiębiorcy. Serwis internetowy http://wiosnaprzedsiebiorcow.pl to świetne miejsce, aby poszerzyć własną wiedzę z tego zakresu. Dużo mówi się zarówno o tak popularnych zmianach jak wzrost płacy minimalnej, jak i o kwestiach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Co z punktu widzenia przedsiębiorcy jest najbardziej istotne w roku 2020?

Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej o 350 złotych do 2600 złotych brutto, dość często mówi się o nowym programie Mały ZUS Plus. Jest to dość rewolucyjny program dla małych przedsiębiorców, którzy osiągają niewielkie przychody. Aby móc płacić mniejsze stawki ubezpieczenia społecznego należy zmieścić się w przychodzie do 120 tysięcy złotych za rok 2019. Można wtedy dołączyć do programu Mały ZUS Plus i płacić stawki proporcjonalnie do osiąganych dochodów.

120 tysięcy to nie jedyny warunek, należy również prowadzić działalność przez co najmniej 60 dni w ubiegłym roku, więc ten program skierowany jest już do obecnie działających firm. Firmy, które nie spełniają warunków do programu Mały ZUS Plus muszą liczyć się z koniecznością płacenia wyższych stawek na ubezpieczenia. Wzrasta stawka zdrowotna i inne, więc z pewnością kwota będzie ostatecznie wyższa.

Nie jest tajemnicą, że rząd stara się przekonać przedsiębiorców do korzystania z kas fiskalnych online. Od maja 2019 roku korzystanie z tego typu urządzeń miało dobrowolny charakter, od nowego roku kolejne firmy będą zobowiązane do korzystania z kas fiskalnych online. Docelowo wszyscy przedsiębiorcy będą musieli korzystać z takiego sposobu prowadzenia działalności. W porównaniu do klasycznych kas fiskalnych, urządzenia online wymagają dostępu do internetu, gdzie za pomocą sieci komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas co dwie godziny. Proces ten odbywa się bez wiedzy użytkownika. Od stycznia 2020 roku warsztaty samochodowe i punkty wymiany opon muszą już dysponować takiego rodzaju kasami.