Dwóm nietrzeźwym kierowcom świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę. Do zdarzeń w odstępie kilku godzin doszło na terenie gminy Trzemeszno. Zgłaszający, którzy wykazali się obywatelską postawą, nie wahali się zareagować. Policjanci zatrzymali 43 i 63-latka. Jak się okazało obydwaj mieli ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
W środę, 11 grudnia 2019 roku, około godziny 17:00, dyżurny policji został poinformowany, że w Trzemesznie na Alei Odzyskania Niepodległości, doszło do ujęcia nietrzeźwego kierującego. W to miejsce natychmiast zostali skierowani mundurowi. Na miejscu zdarzenia policjanci zastali niecodzienną sytuację. Kierowca peugeota został zablokowany przez pojazd zgłaszającego. Kierujący peugeot nie chciał wyjść z auta. Świadek, który jechał za nim od miejscowości Ostrowite twierdził, że na Placu Kilińskiego w Trzemesznie o mały włos potrąciłby on pieszą znajdującą się na pasach. Przeprowadzone badanie wykazało u 66-letniego mieszkańca gminy Trzemeszno ponad 3 promile alkoholu w organizmie.
Kolejne zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierującego miało miejsce kilka godzin później, 12 grudnia przed godziną 5:00 w Rudkach koło Trzemeszna. Nietrzeźwy kierowca opla vectry porzucił auto na stacji, po czym próbował uciekać, gdy zorientował się, że świadek bez wahania zareagował i zadzwonił na numer 112. Szybka interwencja mundurowych również i w tym przypadku skutkowała zatrzymaniem mężczyzny, którym okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie.
Sprawcy za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i grzywna.
Świadkowie tych zdarzeń: mężczyzna który jechał za nietrzeźwym kierowcą od miejscowości Ostrowite do Alei Odzyskania Niepodległości w Trzemesznie oraz kobieta, która poinformowała funkcjonariuszy, że nietrzeźwy kierowca znajduje się na stacji paliw w Rudkach, wykazali się wzorową obywatelską postawą i odpowiedzialnością. Dzięki ich czujności oraz szybkiej reakcji interweniujących policjantów prawdopodobnie zdarzenia to nie zakończyły się tragedią.
Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!