III Liberaria Gnieźnieńskie: Emancypacja kobiet w kulturze europejskiej na sympozjum w Gnieźnie
W dniu 15 listopada 2024 roku, w Gnieźnie odbędzie się wyjątkowe sympozjum naukowe dotyczące podmiotowości kobiet w kulturze europejskiej. Organizowane przez Bibliotekę Instytutu Kultury Europejskiej UAM wydarzenie ma na celu zgłębienie tematów związanych z emancypacją kobiet oraz ich rolą w różnych sferach życia społecznego i kulturalnego.
  • Interdyscyplinarne podejście do emancypacji kobiet

  • Program wydarzenia

  • Wymiana doświadczeń i inspiracje

Interdyscyplinarne podejście do emancypacji kobiet

W ramach III Liberariów Gnieźnieńskich, uczestnicy będą mieli okazję wnikliwie przyjrzeć się historii oraz współczesnym wyzwaniom, przed jakimi stają kobiety. Tematyka sympozjum obejmie zarówno aspekty społeczne, kulturowe, jak i polityczne oraz ekonomiczne związane z dążeniem do równouprawnienia. Celem jest nie tylko analiza osiągnięć, ale również refleksja nad przyszłością i możliwościami, które mogą wspierać pozycję kobiet w różnych dziedzinach.

Program wydarzenia

Program sympozjum zapowiada się niezwykle interesująco. Rozpocznie się o godzinie 9:00, a jako pierwszy wystąpi prof. Eliza Grzelak z tematem "Język a kultura. Słów kilka o funkcjonalności komunikologicznej feminatywów". Kolejne prelekcje będą dotyczyły m.in. służby wojskowej Polek oraz roli kobiet w historii i sztuce. Uczestnicy wezmą także udział w debacie moderowanej przez Agnieszkę Ziebarth, podczas której poruszone zostaną kwestie związane z podmiotowością kobiet w kontekście europejskim.

Wymiana doświadczeń i inspiracje

Sympozjum ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i doświadczeń między naukowcami, studentami oraz mieszkańcami. Organizatorzy liczą na aktywne uczestnictwo i zaangażowanie, które mogą przyczynić się do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań wspierających równouprawnienie. Prelegenci będą mieli możliwość publikacji swoich wystąpień w czasopiśmie "Studia Europaea Gnesnensia", co stanowi dodatkową motywację do dzielenia się wiedzą i badaniami. Wydarzenie to z pewnością stanie się ważnym punktem na mapie lokalnych inicjatyw, promujących wiedzę i badania nad historią oraz współczesnością kobiet w Europie. Uczestnicy będą mieli szansę na rozwinięcie swoich horyzontów oraz zainspirowanie się do dalszych działań na rzecz równouprawnienia.
Wg inf z: Urząd Miasta Gniezno