Pierwsza Stolica Polski w obiektywie gnieźnieńskiego fotografika zawiera w sobie niezwykłą magię – nawet jeżeli ujęcia przedstawiały codzienność mieszkańców naszego miasta. Wszyscy uczestnicy Festiwalu Fotografii „ Z garażu Janasza Chlasty” mieli okazję ponownie podziwiać zbiory fotografa podczas licznych wystaw i spotkań – teraz zbiór zdjęć w formie albumu będzie można zabrać do domu. Promocja albumu odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury, 13 stycznia, o g. 16.00.
Po śmierci fotografa, w jego garażu odkryto materiał fotograficzny w postaci 7 tys. filmów, dotyczących Gniezna i regionu. Od 2020 roku trwały prace nad oczyszczeniem, uporządkowaniem i zdygitalizowaniem plików. Na zdjęciach znajduje się ogromna dokumentacja miejsc, imprez i ludzi czasów minionych – można rzec wszystkiego, co wówczas działo się w Pierwszej Stolicy Polski, m.in. budowa kościołów, osiedli, ustawienie pomnika Bolesława Chrobrego przed katedrą, wydarzeń kościelnych, imprez, scen z zakładów pracy, życia mieszkańców oraz zdjęć okolicznych miast i wsi.
Początkowo powstał pomysł zorganizowania wystaw, a następnie wydania albumu, który pozwoliłby zachować od zapomnienia bezcenne dziedzictwo, którym jest dokumentacja fotograficzna Janusza Chlasty, mająca wymiar sentymentalny, historyczny i artystyczny – mówi Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Zwieńczeniem cyklu wydarzeń w ramach festiwalu jest album zawierający zbiór zdjęć fotografika, w wydawnictwie znalazły się zdjęcia czarno-białe od lat 60. do 90. XX w. Album został wydany w twardej oprawie. Składa się 240 stron.
Opracowaniem koncepcji książki zajął się artysta fotograf, dokumentalista – Mariusz Forecki. Za opracowanie graficzne, dobór materiałów odpowiada Dobosz Studio z Poznania.
We wnętrzu znajdziemy teksty m.in. prof. Macieja Szymanowicza – historyka sztuki specjalizującego się w historii fotografii, czy Grzegorza – syna Janusza Chlasty.
Wydawcą albumu jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.
Druk wykonała poznańska DrukMania, a koordynatorem publikacji został Władysław Nielipiński, który przygotował także opisy zdjęć. Wsparcia udzieliło także Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, w którym obecnie przechowywane są negatywy zdjęć Chlasty.
Podczas spotkania Mariusz Forecki – opowie o szczegółach pracy nad albumem oraz wyjawi według jakiego klucza dokonał wyboru fotografii.
Od dnia promocji publikację będzie można nabyć za kwotę 120 zł w Miejskim Ośrodku Kultury.
Każdy, kto zdecyduje się zakupić album w dniu jego premiery otrzyma kalendarz ze zdjęciami Janusza Chlasty.
https://mok.gniezno.pl/album-przemiany-1960-1989-janusza-chlasty-do-nabycia-w-miejskim-osrodku-kultury-od-13-stycznia/