38-latka kierująca samochodem w celu uniknięcia zderzenia z pojazdami oczekującymi na już zamkniętym przejeździe kolejowym zjechała na lewy pas drogi, następnie na pobocze i zatrzymała się na pierwszym torze. Kobieta za swoje zachowanie została ukarana wysokim mandatem karnym.
28 grudnia br. około 14:30 policjanci z Czerniejewa otrzymali zgłoszenie, że na przejazd kolejowo-drogowy Fałkowo - Łubowo wyjechał samochód osobowy marki Toyota, pomimo tego, że zapory były już opuszczone. Z uwagi na tą sytuację miał zostać wstrzymany ruch pociągów. Gdy funkcjonariusze dotarli do celu, po aucie nie było już śladu.
Natomiast, jak ustalili policjanci u dyżurnej ruchu PKP w Pierzyskach, 38-latka kierująca samochodem w celu uniknięcia zderzenia z pojazdami oczekującymi na już zamkniętym przejeździe zjechała na lewy pas drogi, następnie na pobocze i zatrzymała się na pierwszym torze.
Maszynista nadjeżdżającego drugim torem pociągu relacji Poznań - Toruń, w celu uniknięcia możliwego zderzenia zatrzymał pociąg, który prowadził.
Mieszkance powiatu gnieźnieńskiego, która utknęła pomogli zjechać z torów inni kierowcy.
Za zignorowanie przepisów i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym policjanci nałożyli na 38-latkę mandat w wysokości 3 tysięcy złotych, a na jej konto trafiło 15 punktów karnych.
Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, jednak policjanci apelują, aby wjeżdżając na przejazd kolejowo-drogowy, zachować szczególną ostrożność.
Każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji.
Zapamiętaj 7 zasad ratujących życie:
1. Żółta naklejka PLK- Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
2. Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
3. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
4. Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
5. Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
6. Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
7. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!