Martyna F. Zachorska – językoznawczyni z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, znana jako Pani od Feminatywów była gościnią panelu dyskusyjnego „Feminatywy – niepotrzebna nowomowa? Jest również autorką książki „Żeńska forma języka”. W krótkim wykładzie poprzedzającym dyskusję przedstawiła całą prawdę o feminatywach. Przekonywała słuchaczy, że to nie wymysł współczesnych feministek, ale językowa tradycja, o której zapomnieliśmy. Choć feminatywy są obecne w języku od stuleci, okazuje się, że wiedza na temat ich historii nie jest powszechna. W dyskusjach na temat żeńskich form pojawia się często argument, że są fanaberią feministek. Prelegentka, odwołując się do licznych przykładów, źródeł oraz prowadzonych badań, wskazywała zasadność ich używania, częstotliwość występowania. Mogą się nam one nie podobać, możemy ich nie używać, ale powinniśmy mieć świadomość, że nie wyrugujemy ich z naszego języka.
W drugiej części spotkania gościni odpowiadała na pytania zadawane przez słuchaczy.
W panelu udział wzięli uczniowie ze szkół ponadpodstawowych (II Liceum Ogólnokształcącego, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3) oraz osoby dorosłe zainteresowane feminatywami. Spotkanie poprowadził Maciej Januchowski – dziennikarz.
Panel dyskusyjny był jednym z działań projektu edukacyjno-animacyjnego „Obcy język polski?!”, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023.
https://mok.gniezno.pl/feminatywy-niepotrzebna-nowomowa/