Tegoroczna Noc Muzeów to wspólne przedsięwzięcie gnieźnieńskich instytucji muzealnych, do których dołącza Miejski Ośrodek Kultury z Domem Powstańca Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej DRAGONER z Gniezna.

W otoczeniu Starego Ratusza i jego wnętrzach zaproponujemy odbiorcom bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a motywem przewodnim będzie historia na wyciągniecie ręki.

Stowarzyszenie DRAGONER w zorganizuje „Edukacyjny Piknik Militarny”, na który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zdań z dziedziny kultury i zaprosi do Gniezna pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego oraz zaprzyjaźnione grupy rekonstruktorskie z Wielkopolski. Na ulicach Chrobrego, Rzeźnickiej oraz na ratuszowym dziedzińcu odbędą się pokazy historyczne grup, diormy edukacyjne, warsztaty poszukiwaczy skarbów dla najmłodszych czy pokazy pamiątek, sprzętu i pojazdów militarnych z różnych okresów historycznych (od I wojny światowej, Powstanie Wielkopolskie 1918/19, II wojnę światową aż po okres PRL). W tym samym czasie w Domu Powstańca Wielkopolskiego zaprosimy na dwukrotny pokaz filmu dokumentalnego „Miasto Młodych Buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiadającym o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich w 1901 r. Najmłodszym zaproponujemy warsztat „Co czytały i w co się bawiły dzieci wrzesińskie”.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

ulice CHROBREGO, RZEŹNICKA, DZIEDZINIEC RATUSZA / od. godz. 15.00

– diorma z okresu I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego 1918/19 (dawne gry i zabawy, wypieki z epoki, pokaz obozowiska i sprzętu pancernego)/ Stowarzyszenie Strzeleckie i Historyczne im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej),

– pokaz sprzętu wojskowego i pamiątek z okresu II wojny światowej / Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar”,

– pokaz broni i uzbrojenia z okresu międzywojennego / Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa,

– warsztat szewski z początku XX w.,

– pokazy broni kolekcjonerskiej i uzbrojenia zabytkowego od XVIII w. do PRL.

DOM POWSTAŃCA WIELKOPOLSKIEGO / czynny od godz. 15.00 – 23.00
– od 16.00 „Co czytały i w co się bawiły dzieci wrzesińskie”/ warsztat edukacyjno-plastyczny dla dzieci inspirowany książką Józefa Chociszewskiego „Czytanka narodowa”

STARY RATUSZ / godz. 18.00 i 20.00
Pokaz filmu „Miasto młodych buntowników” wspólnie z Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Po projekcjach spotkanie z twórcami filmu.

Dokumentalny film „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich w 1901 r. W filmie w rolach aktorskich występują m.in. Aleksander Machalica, Marcin Trzęsowski, Maciej Bińkowski, Karol Krzeszowiec, Andrzej Moś, ze specjalnym udziałem prof. Jerzego Bralczyka. Producentem filmu jest Fundacja Dzieci Wrzesińskich ze wsparciem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.