Jak dbać o licówki po założeniu?

Licówki są najlepszym sposobem na to, aby w krótkim czasie zyskać piękny uśmiech. Ich założenie zwykle jest podyktowane względami estetycznymi – chowają się pod nimi wszelkie mankamenty. Jak dbać o licówki, aby służyły nam w idealnym stanie przez wiele lat?

Założenie licówek, czyli specjalnych, cieniutkich płatków na przednią powierzchnię zęba to dobre rozwiązanie, aby szybko skorygować wady zgryzu, ukryć nieestetyczne przebarwienia, drobne ubytki czy nierówne. Licówki świetnie sprawdzają się też dla osób, które mają diastemę, czyli szeroką szparę między zębami. Wystarczy na zęby z obu stron diastemy założyć nieco większe licówki, aby uśmiech prezentował się dużo lepiej. Wyróżniamy kilka rodzajów: licówki kompozytowe, licówki akrylowe czy porcelanowe. Bez względu na to, z jakiego powodu zakładamy licówki, musimy dbać o nie tak samo, jak o nasze naturalne zęby.

Właściwa higiena i profilaktyka

Założenie licówek to kwestia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na początku lekarz stomatolog wspólnie z pacjentem ustalają, jakie licówki będą odpowiednie, a następnie pobierany jest wycisk zębów, na podstawie którego licówki zostaną wykonane. Na kolejnej wizycie odbywa się ich zakładanie, co wiąże się z koniecznością zeszlifowania niewielkiej warstwy szkliwa. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort podczas spożywania gorących lub bardzo zimnych posiłków. Po tygodniu konieczna jest jeszcze jedna wizyta, podczas której stomatolog skontroluje, czy licówki trzymają się prawidłowo. W późniejszym czasie posiadacz licówek powinien dbać o nie tak samo, jak o wszystkie naturalne zęby. Konieczne jest szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu miękkiej szczoteczki i dobrej pasty z fluorem. Warto używać nici dentystycznej, aby usunąć resztki jedzenia ze szczelin między zębami i nie dopuszczać do rozwoju bakterii. Co pół roku należy zgłosić się na kontrolę do stomatologa, a także regularnie poddawać się zabiegom usuwania osadu i kamienia nazębnego.

Aby licówki nie ścierały się

Pewien problem z licówkami mogą mieć osoby, które cierpią na niekontrolowane zgrzytanie zębów, czyli bruksizm. Podczas zgrzytania na zęby działają siły kilkanaście razy większe niż podczas gryzienia twardych produktów. Licówki mogą więc dosyć szybko się ścierać i tracić na wyglądzie. Zgrzytanie zębami odbywa się najczęściej w nocy podczas snu – dobrym rozwiązaniem są specjalne silikonowe nakładki na zęby, które chronią zarówno naturalne szkliwo zębów, jak i licówki przed nadmiernym ścieraniem i uszkodzeniami.