Od poniedziałku – 30 stycznia 2023 roku uczniowie szkół województwa wielkopolskiego rozpoczną ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa to czas odpoczynku od nauki i codziennych obowiązków.
Jak co roku część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska. Niektórzy pojadą z rodzinami w miejsca zimowego wypoczynku. Inni zostaną w domach, a wolny czas będą spędzać na placach zabaw, lodowiskach, w parkach i nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi, bądź z wirtualnymi przyjaciółmi przed komputerem.
Zróbmy wszystko, aby ferie były okresem radości i zabawy, a nie czasem tragedii najmłodszych !
Wyjazdy niosą ze sobą wzmożony ruch na drogach, w szczególności autobusów. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą:
- stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci,
- obowiązkowe wyposażenie,
- właściwe oświetlenie,
- używanie pasów bezpieczeństwa,
- stan trzeźwości kierujących pojazdami,
- uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe,
- czas pracy kierowców,
- stosowanie przepisów o przewozie dzieci.
Ponadto, podczas kontroli drogowych policjanci sprawdzać będą:
- dobór miejsc postoju w czasie podróży,
- dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
- właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.
WYBRANE PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEWOZU DZIECI
- Przewóz dzieci, jako pasażerów o charakterystycznej specyfice zachowania, wymaga odpowiedniej organizacji, przygotowania kierowcy oraz opiekunów, odpowiedniego przygotowania pojazdu.
- Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym.
- Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży.
KONTROLA AUTOBUSÓW
- Kontrole stanu technicznego autobusów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku będą dokonywane przez policjantów ruchu drogowego i Inspekcji Transportu Drogowego, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu z właściwą jednostką Policji.
- Wskazane jest, by uzgodnienia z Policją odbywały się ze znacznym wyprzedzeniem, co przede wszystkim przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na dokonanie kontroli.
Wykaz punktów kontrolnych w Wielkopolsce i na terenie kraju w załączniku.
WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ NIE ODWRÓCI.
POLICJA APELUJE !
KIEROWCO AUTOBUSU !
Przed wyjazdem dokonaj przeglądu technicznego pojazdu.
ORGANIZATORZE WYCIECZKI !
Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
RODZICU, OPIEKUNIE PAMIĘTAJ !
- Rodzice zamierzający wysłać dzieci na obóz czy kolonie mają możliwość sprawdzenia wiarygodności ich organizatora oraz ewentualne zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom, w sytuacji stwierdzenia przez nich nieprawidłowości w organizacji wypoczynku.
Od 1 marca 2010 roku obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku. Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl dostępna jest baza zawierająca informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.
- Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie lub wycieczkę, sprawdź, kto
i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika. ZAPAMIĘTAJ!
NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA.
Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
- Zgłoś z wyprzedzeniem w jednostce Policji, czas i miejsce wyjazdu zorganizowanych grup, w celu umożliwienia dokonania kontroli kierowcy i stanu technicznego autokaru przed wyjazdem.
- Jeśli Twoje dziecko nie wyjeżdża na ferie to:
- zorganizuj dziecku udział w zajęciach w świetlicach szkolnych, półkoloniach czy domach kultury,
- zadbaj o widoczność dziecka na drodze, wyposaż dziecko w elementy odblaskowe,
- przypomnij dziecku, że nie wszystkie miejsca nadają się do zabawy, zabroń dziecku:
- zjeżdżania na sankach, nartach ze wzniesień położnych w pobliżu jezior, stawów
i rzek, a także w pobliżu dróg, ulic, mostów i torów kolejowych,
- wchodzenia i ślizgania się po lodzie naturalnych akwenów wodnych,
- ślizgania się na ulicach,
- rzucania zbitym śniegiem lub śnieżką z kamieniem,
- rzucania śnieżkami w jadące samochody.
źródło - KWP w Poznaniu