Postawienie niewielkiego domu na działce nie zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, czy koniecznością uzyskania pozwolenia na jego budowę. Podjęta inwestycja nie musi przy tym dużo kosztować, ani tym bardziej oznaczać kilkuletniego czasu oczekiwania na ukończenie nieruchomości. Cechy te spełniają projekty domów modułowych do 35 m2, których realizacja zajmuje zaledwie kilka tygodni. Decydując się na postawienie takiego domu, możesz cieszyć się również innymi zaletami.
Co wpływa na szybki czas realizacji modułowych domów?
Jeszcze do niedawna współczesne budownictwo nie brało pod uwagę możliwości stawiania stabilnego i trwałego domu w zaledwie kilka tygodni. Czasy jednak się zmieniły, a możliwości w tym zakresie powoli spełniają skryte oczekiwania osób, którym zależy na szybkim postawieniu takiego niewielkiego domu. Można zdecydować się np. na postawienie modułowego domu, który w przeciwieństwie do budynku murowanego wykorzystuje inne, ale równie wytrzymałe materiały gwarantujące ochronę przed różnymi warunkami pogodowymi.
Domy powstające z modułów cechuje przy tym brak konieczności czekania na odpowiednią pogodę, lub porę roku na ich budowę. Tworzone są one na specjalnej linii produkcyjnej w zamkniętym obiekcie, gdzie kolejno powstają poszczególne ściany, czyli tzw. moduły. Proces ten trwa z reguły kilka tygodni, a gdy wszystkie elementy zostaną ukończone, wówczas zostają przewiezione ma miejsce wskazane przez inwestora. Tam doświadczona ekipa łączy je w całość.
Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie elementy zostają wyposażone w okna, drzwi oraz podstawowe instalacje (m.in. grzewczą). Każdy moduł zostaje ukończony w 99% - pozostały 1% to Twoja część pracy, która dotyczy wyłącznie pomalowania bądź wytapetowania ścian oraz zakupienia mebli.
Budowa modułowego domu od strony formalnej
Modułowe domy to ciekawa forma budownictwa, która nie jest gorsza niż murowana nieruchomość. Gotowe projekty takich domów uwzględniają podstawowe potrzeby przyszłych mieszkańców, którzy mogą przed przystąpieniem do realizacji poprosić o zmiany w planie. Dzięki temu wybrany obiekt będzie nie tylko nowoczesny i stylowy, ale również dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora.
Ciekawą kwestią od strony formalnej jest również fakt, że projekty domów modułowych do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Co więcej, budowa tak niewielkiej nieruchomości to także brak konieczności zatrudniania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Pozwala to znacznie przyspieszyć realizację domu.
Warto przy tym pamiętać, że w styczniu bieżącego roku w życie weszła ustawa Polskiego Ładu, która pozwala na budowę dwukrotnie większego domu z tymi samymi przywilejami. Oznacza to zatem, że właściciele terenu poniżej 500 m2 mogą na takiej działce postawić jeden dom bez pozwolenia o maksymalnej wielkości do 70 m2. Wbrew pozorom zapis nie dotyczy wyłącznie domów modułowych, ale również budowanych tradycyjną metodą (tj. murowaną). Niemniej jednak to właśnie domy modułowe pozwalają obniżyć koszty inwestycji oraz znacznie skrócić czas oczekiwania na ich ukończenie.