W ramach projektu „Po sąsiedzku” Miejski Ośrodek Kultury zrealizował wydarzenie pod nazwą Objazdowy Dom Kultury w dniach 12 lipca do 30 sierpnia 2022r. Impreza ta składała się z cyklu integracyjnych spotkań dzieci polskich i ukraińskich. Objazdowy Dom Kultury odwiedzał w każdy wtorek, i nie tylko – najbardziej popularne wśród dzieci miejsca, place zabaw i parki, docieraliśmy wszędzie tam gdzie podczas wakacji mogą bawić się dzieci.
Zajęcia w ramach Objazdowego Domu Kultury prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, którzy poprzez kreatywną zabawę, gry i zajęcia manualne łamali barierę językową i skracali dystans pomiędzy dziećmi. Wszystkie zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu i w zielonym otoczeniu, które sprzyjało relaksacji i wyciszeniu. Dzięki wspólnym działaniom dzieci mogły poznać się ze sobą i zintegrować ale przede wszystkim choć na moment zapomnieć o ucieczce i wojnie, przez którą znalazły się w naszym kraju. Zarówno pomiędzy dziećmi jak i ich opiekunami nawiązały się nowe znajomości i polsko –ukraińskie przyjaźnie.
W ramach spotkań zostały przeprowadzone bardzo różnorodne zajęcia. Odbyło się wspólne malowanie wcześniej przygotowanych kamieni i patyków, które dzieci za pomocą farbek przeobrażały w owady i leśne zwierzęta. Uczestnicy zajęć wykonywali także drewniane konstrukcje, które powstawały z łączenia patyków sznurkiem, a najmłodsze dzieci brały udział w zabawach i konkurencjach sportowych.
Podczas kolejnych spotkań zaprosiliśmy dzieci do stworzenia roślinnych pędzelków, którymi malowały swoje obrazy, tworzyliśmy ekobransoletki z rolek po papierze toaletowym, roślin i kwiatów, nie mogło zabraknąć dziecięcych buziek malowanych w motywy inspirowane naturą, roślinami i owadami oraz gimnastyki ciała inspirowanej światem i ruchami roślin.
Były także zajęcie, w których dzieci skupiały się wyrażaniu emocji poprzez gimnastykę, mimikę i masaż
twarzy, zabawy z emotkami i grą w emocje. Podczas tych zajęć najmłodsi mieli okazję wyrazić siebie
i porozmawiać o drzemiących w nich uczuciach, myślach i reakcjach na określone sytuacje.
Były także warsztaty, które obfitowały w zadania manualne, polegające na stworzeniu własnego naszyjnika z kolorowej gliny polimerowej. Uczestnicy zajęć tworzyli również flagę wakacyjną na kawałku białej tkaniny, na której dzieci malowały wszystko co kojarzy im się z latem i wakacjami. Nie zabrakło zajęć z gimnastyki papierowo-ruchowej oraz tworzenia z kolorowego papieru przedmiotów i zwierząt.
No kolejnych spotkaniach pojawiło się także ukochane przez najmłodszych malowanie
buziek, oraz zabawy ruchowe (przeciąganie liny, skoki w workach, zabawy z krzesłami, skakanie przez gumę, czy rzuty piłką do celu). Dzieci na naszych wakacyjnych warsztatach tworzyły letnie kapelusze używając ekologicznych produktów, liści i kwiatów.
Każde zajęcia przez nas przygotowane w ramach Objazdowego Domu Kultury cieszyły się
bardzo dużym zainteresowaniem i pokaźną frekwencją ze strony dzieci zarówno polskich
jak i ukraińskich. Spotkania te były formą oderwania od rzeczywistości i realiów wojny,
integracji i przełamania bariery językowej.
————————————————————————————————————-
„Działanie było realizowane w ramach projektu “
#AKTYWATOR
WLKP- wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim”, który współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Azylu, Migracji i Integracji i Miasto Poznań, a realizowany przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji, Miasto Poznań i Fundację Centrum Badań Migracyjnych.”Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie,
https://mok.gniezno.pl/to-byly-cudowne-wakacyjne-wtorki-po-sasiedzku-podsumowanie-projektu/