Realizujemy edukacyjny projekt interdyscyplinarny dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie BALLADY I ROMANSE 2022
W 2022 roku przypada dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza. Data ta uznawana jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce. Mickiewicz przeciwstawia „czucie i wiarę” „szkiełku i oku”, oświeceniowemu racjonalizmowi baśniową fantastykę i ludowe podania. Ballady Adama Mickiewicza torują drogę romantyzmowi w Polsce. „Nowe widzenie świata w Balladach i romansach Adama Mickiewicza” to edukacyjny projekt interdyscyplinarny, którego głównym celem jest uczczenie dwusetnej rocznicy wydania pierwszego tomu „Poezyj” i przypomnienie szerokiemu gronu odbiorców treści ballad wchodzących w skład zbioru oraz idei romantyzmu.
Projekt obejmuje realizację zadań zróżnicowanych pod względem form i metod pracy. Adresowany jest głownie do uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych.
Zaplanowaliśmy następujące działania:
- „I straszno i śmieszno” – warsztaty teatralne
- „Szkiełko i oko” czy „czucie i wiara” – panel dyskusyjny adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych ( już teraz zaplanujcie sobie termin: 21 czerwca. godz. 10.30 Stary Ratusz)
- „Straszno w balladach”- warsztaty tworzenia leporello (składaną jak harmonijka książeczkę opatrzoną w ilustracje i krótkie podpisy).
- Komiksowa „Romantyczność” – warsztaty z tworzenia komiksu
- (nie)Tradycyjne przedstawianie treści i bohaterów ballad” – multimedialne zajęcia warsztatowe dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej
- „Ballady i romanse muzycznie” – warsztaty muzyczne
- Narodowe Czytanie Ballad i Romansów – uroczyste podsumowanie projektu (3 września, Dziedziniec Starego Ratusza)
Wierzymy, że proponowane działania w niekonwencjonalny sposób przypomną treść ballad Adama Mickiewicza i pozwolą na nowo odczytać przedstawione w nich widzenie świata.
https://mok.gniezno.pl/nowe-widzenie-swiata-w-balladach-i-romansach-adama-mickiewicza/