Niespełna 40 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury oraz zakwalifikowanie do udziału w elitarnym programie szkoleniowym Narodowego Centrum Kultury – to pierwsze owocne rozstrzygnięcia projektów, zgłoszonych przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie na rok 2022.

Wiosna to czas wielu rozstrzygnięć w projektach grantowych na szczeblach wojewódzkich i ministerialnych. Mimo, że nie wszystkie z konkursów są już rozstrzygnięte, gnieźnieński MOK może już pochwalić się trzema sukcesami.

Dwa wnioski doceniło już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie w kwocie 18 000 złotych uzyskał interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. „Nowe widzenie świata w «Balladach i romansach» Adama Mickiewicza”. Głównym celem projektu jest uczczenie dwusetnej rocznicy wydania pierwszego tomu „Poezyj” wieszcza i przypomnienie szerokiemu gronu odbiorców treści ballad oraz samych idei romantyzmu. Poszczególne elementy skierowane będą do różnych grup docelowych: zorganizowane zostaną tak różnorodne wydarzenia jak warsztaty teatralne, konkurs na komiksową adaptację tekstów, tworzenie opartej o twórczość Mickiewicza gry towarzyskiej czy plenerowe warsztaty muzyczne. Całość podsumuje prezentacja efektów projektu połączona z wspólnym czytaniem „Ballad i romansów” na dziedzińcu Starego Ratusza.

Drugi grant MKiDN przyznany został w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2022” – kwotą 21 000 złotych dofinansowano wniosek pt. „(nie)Znana Konopnicka”. Edukacyjno-animacyjny projekt ma rozbudzić aktywność czytelniczą oraz promować twórczość patronki roku 2022 – Marii Konopnickiej, w 180-lecie jej urodzin. Zaplanowane wykłady, warsztaty edukacyjne, inspirowane wierszami poetki lekcje rytmiki i inne zajęcia edukacyjne mają pokazać odbiorcom w różnym wieku, że twórczość Konopnickiej niesłusznie kojarzona jest jako synonim nudy i archaiczności.

Dobre wieści dotarły do Gniezna także z Narodowego Centrum Kultury. Miejski Ośrodek Kultury został jedną z 14 instytucji z całej Polski, wybranych do udziału w prestiżowym programie „Zaproś nas do siebie!”. To całoroczny, kompleksowy i bezpłatny projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury, adresowany do zespołów domów, centrów i ośrodków kultury. Udział w programie zapewni szkolenia i warsztaty dla pracowników, spotkania i wizyty studyjne w regionach oraz konsultacje z ekspertami. Pozwoli to poszerzyć umiejętności i wiedzę pracowników MOK, co w dużej mierze przełoży się na ofertę programową po zakończeniu rewitalizacji siedziby ośrodka przy ul. Łubieńskiego.