Zabezpieczenie wykopów i inne ważne czynności dotyczące bezpieczeństwa na budowie

Bezpieczeństwo na budowie jest bardzo ważne. Właśnie dlatego tak konieczne jest zadbanie o wszystkie aspekty, które w tym pomogą. Zwłaszcza wykopy stanowią zagrożenie nie tylko dla pracujących przy nich osób, ale i infrastruktury znajdującej się dookoła. Jak je zabezpieczyć? Jakie jeszcze czynności pomagają zwiększyć bezpieczeństwo na budowie?

Kiedy konieczne jest zabezpieczenie wykopów?

Prowadzenie inwestycji budowlanych bardzo często związane jest również z koniecznością wykonania głębokich wykopów. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury jasno określa, kiedy konieczne jest wzmocnienie takich wykopów. Niezależnie od tego, czy są to stałe, czy tymczasowe konstrukcje.

Okazuje się, że nie ma konieczności stawiania umocnień tylko wtedy, gdy wykopy wykonywane są do głębokości 1 m w gruntach zwartych, ale pod warunkiem, że teren przy wykopie nie jest obciążony w pasie o szerokości równej ich głębokości. Jeśli dół jest głębszy, ale nie przekracza 2 metrów, to jeśli wyniki badań gruntu i dokumentacja geologiczno-inżynierska na to pozwalają, to również nie trzeba stawiać umocnień. W pozostałych przypadkach jest konieczność zadbania o to, by taki wykop odpowiednio wzmocnić.

A jak tego dokonać? Najlepiej zlecić to firmie, która się w tym specjalizuje. Trwałe, zgodne ze sztuką zabezpieczenie wykopów prawidłowo wykona firma z oddziałem w Poznaniu, dlatego dobrze jest postawić na profesjonalne wykonawstwo, by zagwarantować bezpieczeństwo na budowie.

Rodzaje zabezpieczenia wykopów

Roboty ziemne, które prowadzone są w wykopach, rowach i dołach wiążą się z wysokim stopniem ryzyka. Mogą skutkować groźnymi wypadkami. Za najbardziej niebezpieczne uważa się niezabezpieczone, głębokie wykopy wąskoprzestrzenne. Jednak tak naprawdę każdy wykop o głębokości powyżej 1m trzeba zabezpieczyć. Jakie zabezpieczenia się stosuje? Do najpopularniejszych zalicza się palisady, ściany szczelinowe, ścianki berlińskie, szalunki, skarpowanie, grodzie stalowe typu Larsen.

Bezpieczeństwo na budowie – jak o nie zadbać?

Rozpoczęcie prac budowlanych powinno zostać poprzedzone zagospodarowaniem terenu budowy, m.in. w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Warto wiedzieć, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie budowlanym. Wśród obowiązków jakie na nim spoczywają, jest przede wszystkim ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy na placu budowy oraz poinformowanie o nim pracowników.

Do pracy nie powinny być dopuszczeni pracownicy, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności. Oczywiście zarówno maszyny, jak i inne urządzenia techniczne oraz narzędzia muszą spełniać wymagania dotyczące BHP w zakresie użytkowania ich podczas pracy. Kluczowe jest nawet poddawanie pracowników badaniom lekarskim i szkoleniom BHP. Na bezpieczeństwo na budowie wpływ mają także obuwie i odzież robocze oraz inne środki ochrony indywidualnej, których stosowanie jest wymagane na danym stanowisku.