Rozlanie kwasu masłowego nie jest niczym przyjemnym. A może zdarzyć się to w firmie, w domu, lokalu, wszędzie. I choć przeważnie jest wykorzystywany jedynie do produkcji leków, to niektórzy stosują go także w innym celu. Jak w takim razie sobie z nim poradzić?
Czym jest kwas masłowy?
Jest to organiczny związek chemiczny o oleistej, bezbarwnej postaci. Zapach kojarzy się ze zjełczałym masłem, potem, tłuszczami (jest dosyć intensywny i trudny do zniesienia). Korzysta się z niego do produkcji leków, barwników oraz do odstraszania zwierzyny. Jednak nie tylko.
Jako że jest ogólnodostępny, każdy może go zakupić i wykorzystać, by uprzykrzyć życie sąsiadowi, konkurencji, co nie jest ani etyczne, ani moralne.
Jakie są skutki rozlania kwasu masłowego?
Przede wszystkim wywołuje wymioty i zawroty głowy. A nawet niewielka jego ilość może utrzymywać się przez lata w danym miejscu. Wiele zabiegów jest nieskutecznych w walce z nim, bo potrafi wniknąć naprawdę głęboko.
Co zrobić w wypadku rozlania kwasu masłowego?
Na początek wzywamy Straż Pożarną, a w międzyczasie zabieramy się do pracy. Zbieramy kwas z pomocą ręcznika papierowego, wynosimy cenne rzeczy, zabezpieczamy je folią. Sami powinniśmy mieć przy tym maskę oddechową, rękawice i odzież ochronną.
Warto poinformować strażaków, że został rozlany kwas masłowy i by uważali, gdy się zjawią. Chodzi głównie o to, by nie roznieśli substancji po całym lokalu ani jej nie spłukali, ponieważ wtedy trudniej będzie się jej pozbyć.
Co jeszcze możemy zrobić? Pozbyć się rzeczy, które bezpośrednio mamy kontakt z kwasem. Najlepiej jak najszybciej się go pozbyć np. wymienić drzwi, zbić kafelki itp.
Nic więcej nie możemy uczynić. W takiej sytuacji najlepiej wezwać fachowców, którzy z wykorzystaniem odpowiednio silnych środków pozbędą się nieprzyjemnego zapachu. Nie powinniśmy jednak robić tego samodzielnie, gdyż może to być niebezpieczne i nieskuteczne. Fachowcy za to będą wiedzieli, jak się tym zająć tak, by skutecznie i efektywnie pozbyć się naszego problemu raz na zawsze.