Jak wybrać okap kuchenny do bloku?

Urządzenie niewielkiej kuchni w bloku jest bardzo trudnym zadaniem, by pomieszczenie było jednocześnie estetyczne, designerskie i funkcjonalne. Ze względu na małą ilość miejsca chcemy zrezygnować z pewnych sprzętów, by zyskać więcej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że okap to obowiązkowy element każdej kuchni. Dlaczego? Jak wybrać najlepszy?

Jakie funkcje pełni okap kuchenny?

Okap kuchenny to urządzenie elektryczne montowane nad kuchenką, które pełni wiele praktycznych funkcji, umożliwia utrzymanie kuchni w porządku oraz zdrowia jej użytkowników w dobrej kondycji. Przede wszystkim pochłania i usuwa parę oraz tłuszcz z powietrza, dzięki czemu nie osiadają one na ścianach i sprzętach w pomieszczeniu oraz na ubraniach gotującej osoby. Warto także podkreślić, że dzięki pochłaniaczowi niewdychanie są one przez ludzi przebywających w kuchni. Dzięki okapowi kuchennemu możliwe jest także wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu, który może pojawić się podczas gotowania. Powietrze oczyszczane jest ze szkodliwych substancji, a także bakterii czy alergenów, przez co poprawia się stan zdrowia ludzi. Dzięki dodatkowemu oświetleniu może usprawnić kuchenne działania. Na samym końcu warto zaznaczyć, ze dobrze dobrany, designerski okap może pełnić funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu i dodawać kuchni charakteru, jak i podkreślać jej styl.

Typy okapów kuchennych

Wybór właściwego urządzenia warto rozpocząć od zdecydowania się na jego konkretny model. Różnego rodzaju okapy kuchenne i pochłaniacze sprzedają w serwisach ogłoszeniowych, jak i tzw. elektromarketach. Co mają w ofercie? W malutkich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się modele podszafkowe, które można powiesić pod szafką lub przymocować bezpośrednio do ściany, a także teleskopowe przeznaczone do zabudowy – stanowią dno szafki kuchennej, do której są zamontowane. Dobrze sprawdzą się także modele narożne oraz blatowe i uniwersalne. W kuchni w bloku można zamontować także okapy kominowe, czyli samodzielnie wiszące, wyposażone w długi komin, którego zadaniem jest zamaskowanie rury odprowadzającej zanieczyszczenia do wentylacji. W małych kuchniach rzadko aranżowane są wyspy, dlatego niewykorzystywane są w nich pozostałe z typów okapów, czyli wyspowe, wiszące oraz sufitowe.

Jak wybrać okap do małej kuchni?

Wybór rodzaju okapu do kuchni w bloku to jeden z czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Co jeszcze jest ważne? Przede wszystkim rodzaj filtrów mających zastosowanie w okapie (przeciwtłuszczowe, metalowe, fizelinowe bądź węglowe, które stosowane są, gdy pochłaniacz nie może być podłączony do wentylacji), a także typ wyciągu oraz średnica wlotu powietrza. Rozmiar okapu powinien być dopasowany do wielkości płyty grzewczej czy kuchenki. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na sterowanie urządzeniem – może być mechaniczne lub elektroniczne. Bardzo ważnym parametrem jest wydajność maksymalna urządzania, co związane jest z ilością powietrza, jaka może być przefiltrowana w ciągu godziny. Musi zostać dobrana do wielkości pomieszczenia, a eksperci przypominają, że optymalnie będzie 6 razy w tym czasie. Oznacza to, że dla kuchni o kubaturze 20 m³ wydajność powinna wynosić 120 m³/h. Kolejnym z istotnych wskaźników jest generowany podczas pracy hałas oraz liczba biegów pracy.

Nowoczesne okapy mają szereg dodatkowych funkcji ułatwiających pracę. Jakie będą przydatne? Przede wszystkim są to: wyłącznik czasowy, minutnik, czujnik zapachów oraz pary, który automatycznie włącza okap, gdy zaistnieje taka potrzeba, informacja o konieczności wyczyszczenia lub wymiany filtrów, wbudowane radio, tryb intensywny, a także jonizator powierza, który pozwala na jego dodatkowe oczyszczenie.