Systemy bezpieczeństwa w aucie – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Samochody wyposażone są w coraz nowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, które mają wspomagać kierowcę oraz chronić kierowcę i pasażerów przed niebezpiecznymi sytuacjami oraz ich skutkami. Systemy stale ewoluują, dzięki czemu są coraz skuteczniejsze. Mało osób zdaje sobie sprawę, że podstawowym system bezpieczeństwa są opony, dlatego należy dbać o ich stan i regularnie je kontrolować.

Opony samochodowe

Opony samochodowe to jedyne miejsce styku pojazdu z nawierzchnią, a ponieważ powierzchnia styku wynosi tyle, ile ma kartka A4, to ich stan ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Zużyte, stare, starte opony należy bezzwłocznie wymienić na https://noweopony.pl/opony/letnie/225/40/r18, co umożliwia sklep internetowy z oponami Opony letnie i zimowe wpływają na długość drogi hamowania, przyczepność i warunkują prawidłowe działanie wielu innych systemów bezpieczeństwa np. ESP, czyli stabilizacja toru jazdy. Dodatkowo dobre opony nie są głośne, dobrze tłumią nierówności nawierzchni i pozytywnie wpływają na zużycie paliwa.

Systemy bezpieczeństwa czynnego

Ten rodzaj systemów wspomaga kierowcę zanim dojdzie do zdarzenia, ale niezbędna jest sprawna i prawidłowa reakcja kierowcy. Należą do nich m.in.:
• ABS – hamowanie bez utraty przyczepności kół
• ESP – stabilizacja toru jazdy
• Brake Assist – skracanie drogi hamowania
• TCS – przyspieszanie bez utraty przyczepności kół

Dodatkowo powstaje wiele coraz nowocześniejszych systemów, które zapewniają m.in. utrzymanie odpowiedniej odległości, ostrzegające o pojazdach znajdujących się w martwej strefie lusterek, czy automatycznie hamujące przed przeszkodą. Mimo wielu rozwiązań i udogodnienie nie należy zapominać, że to kierowca jest głównym i najważniejszym system bezpieczeństwa, a reszta ma go tylko wspomagać. To oznacza, że kierując pojazdem, należy zawsze zadbać o odpowiednie skupienie. Kierowca powinien być trzeźwy, wypoczęty i zdrowy, gdyż te czynniki najbardziej wpływają na refleks, ocenę sytuacji drogowej i szybką reakcję. Istotny wpływ ma również stan techniczny pojazdu, stan dróg oraz doświadczenie i umiejętności kierowcy.

Systemy bezpieczeństwa biernego

To systemy, które aktywowane są po wykryciu sytuacji, której nie da się już uniknąć, a więc w ostateczności. Ich głównym zadaniem jest ochrona podróżujących w aucie osób, aby zminimalizować obrażenia. Są to przede wszystkim napinacze pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrze, zagłówki, foteliki dziecięce i skrzynki pochłaniające energię powstałą w wyniku zderzenia. Nowoczesne systemy Pre–Safe dodatkowo przygotowują auto na zdarzenie, domykając szyby, ustawiając fotele w optymalnej pozycji, czy zapinając pasy, zanim dojdzie do zderzenia. Co więcej, system Pre–Safe działą automatycznie, a czynności wykonywane są bezpośrednio przed uderzeniem. Ważnym elementem biernego systemu bezpieczeństwa jest odpowiednia konstrukcja nadwozia i podwozia samochodu. Dotyczy to przede wszystkim odpowiednich wzmocnień, stref kontrolowanego zgniotu i bezpiecznego układu paliwowego. Ważnym elementem jest również wnętrze kabiny pasażerskiej, która pozbawiona jest luźnych elementów i ostrych krawędzi.