Tradycyjnie już jak co roku Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie zaprasza na kolejną odsłonę Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa człowieka w filmie. Tym razem w dwóch miejscach będzie można obejrzeć trzy różne dokumenty i jak zawsze podyskutować na ich temat. Poniżej szczegóły:

29 sierpnia (niedziela) 2021, godz. 20.00, Latarnia na Wenei, przy jeziorze Jelonek zwanym Weneją

„Czysta szuka”, reżyseria: Maksim Szwed, zdjęcia: Grzegorz Hartfiel, montaż: Piotr Bodak, produkcja: SQUARE film studio, (2019, Polska, 51 min.).

Białoruski artysta podąża śladem pracowników miejskiej administracji zamalowujących graffiti. W tle – monumentalna architektura Mińska, przygotowania do wielkiej defilady i wszechobecni tajniacy.

Maksim Szwed podąża w swoim filmie śladami mińskiego artysty – Zahara Cudina, jednego z najciekawszych białoruskich młodych malarzy. Cudin inspiruje się działalnością… pracowników miejskiej administracji zamalowujących graffiti. Szarobure prostokąty skrywające osobiste wyznania, ale i polityczne hasła, stają się pretekstem do sformułowania żartobliwego artystycznego manifestu, nawiązującego do suprematyzmu Malewicza. Malarz spacerujący po mieście z wielkim białym płótnem przyciąga uwagę przechodniów, którzy chętnie angażują się w dyskusje o sztuce i życiu, oraz wszechobecnych tajniaków, węszących „polityczną prowokację”. „Czysta sztuka” to także film o Mińsku – jego monumentalnej architekturze, szerokich promenadach i wielkich blokowiskach. W tle co chwila pojawiają się maszerujący żołnierze, czołgi i transportery opancerzone. Pokaz siły w postaci wielkiej defilady metaforycznie zapowiada konfrontację władzy ze społeczeństwem.

Konrad Wirkowski

„Tysiąc tóg”, reżyseria: Kacper Lisowski, zdjęcia: Kacper Lisowski, Piotr Bukojemski, Andrzej Szypulsk, montaż: Bartosz Pietras Psm, Marcin Sołtysik, produkcja: Lollipop Films (2020, Polska 12 min.)

11 stycznia 2020 roku w Warszawie – prawnicy z 26 europejskich państw manifestują solidarność z polskimi sędziami walczącymi o niezależne sądy.

Warszawa, 11 stycznia 2020 roku. Sędziowie, prokuratorzy i adwokaci z 26 państw europejskich manifestują swoją solidarność z polskimi sędziami walczącymi o utrzymanie resztek niezależności sądownictwa. Maszerują w togach, ramię w ramię z polskimi kolegami, w wielotysięcznym tłumie oklaskujących ich warszawiaków. Dokumentując ten wzruszający epizod dramatycznej i dalekiej od happy endu walki o państwo prawa, Kacper Lisowski rozmawia też z uczestniczącymi w marszu tysiąca tóg europejskimi sędziami. Szczególnie mocno zabrzmi tu głos sędziego z Turcji, który z własnego doświadczenia wie, co to znaczy, kiedy taka walka jest już przegrana.

Maciej Nowicki

31 sierpnia (wtorek) 2021, godz. 20.00, Stary Ratusz, filia Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Chrobrego 41

„Zielone kłamstwa”, reżyseria: Werner Boote, zdjęcia: Dominik Spritzendorfer, Mario Hötschl, montaż: Gernot Grassl, Roland Buzzi, produkcja: e&a film, (2018, Austria, 93 min.)

Za kulisami marketingu pseudo-ekologicznych produktów i firm.

Ekologiczne produkty – sposób na ocalenie świata przed katastrofą – czy sprytny marketingowy chwyt, napędzający konsumpcję? Werner Boote analizuje w swoim filmie rynek „zielonych” dóbr – począwszy od artykułów spożywczych a skończywszy na elektrycznych samochodach. Podróżując po świecie, zagląda za kulisy nowego, ekologicznego wizerunku korporacji. Demaskuje marketingowe strategie, które rosnącą świadomość społeczeństw Zachodu w kwestii ekologii potrafią wykorzystać do zwiększenia zysków. Pokazuje, jak często proste socjotechniczne triki wpływają na nasze postrzeganie danego produktu jako przyjaznego środowisku. Kiedy daliśmy sobie wmówić, że kupując „świadomie”, ratujemy świat? I że nasze zaangażowanie na rzecz środowiska może sprowadzić się właśnie do tego – do konsumenckich wyborów?

Konrad Wirkowski