21 maja każdego roku przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata i badań nad nim. Świętujemy tego dnia Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć, upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień Kosmosu został ustanowiony z inicjatywy amerykańskich astronautów. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.

Przy okazji tego święta nie sposób nie wspomnieć postaci Stanisława Lema, który jest jednym z patronów 2021 roku. We wrześniu tego roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury.

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista, filozof. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana” czy „Bajki robotów” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych. Charakterystyczne dla literatury Lema są wątki związane z pojawieniem się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, „bunty robotów” skierowane przeciwko ich twórcom.

Przy okazji Dnia Kosmosu, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu filia w Gnieźnie wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury, miały okazję przeprowadzić warsztaty dla dzieci, które przybliżyły im postać wybitnego pisarza. Również z tej okazji o inspiracji działami Lema w swojej malarskiej twórczości opowiedziała pani Roberta Marcinkiewicz. Poniżej krótka relacja:

 

Oto kilka ciekawostek z życia Stanisława Lema.

  • 23 listopada 2011 roku, w 60 rocznicę wydania pierwszej książki Lema, Głowna strona Google została poświęcona pisarzowi. Była to krótka gra, inspirowana fabułą „Cyberiady”. Projekt powstał w oparciu o rysunki wybitnego krakowskiego grafika Daniela Mroza.
  • Stanisław Lem miał dar opisywania i prognozowania przyszłości. Wiele zaprezentowanych w jego książkach rozwiązań biologicznych i technologicznych znalazło swoje odzwierciedlanie w świecie realnym. Jednym z najgłośniejszych przykładów jest przewidzenie powstania czytników ebooków, o których wspominał w „Powrocie z gwiazd”.
  • Nie ukrywał swojego zamiłowania do samochodów. Był szczęśliwym posiadaczem kilku unikatowych aut, m.in. AWZ P70, Wartburga 1000, Fiata 1800, Fiata 125p i Mercedesa W20.
  • Stanisław Lem był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Za życia otrzymał Order Orła Białego. Odznaczony został również orderem Polonia Restituta, Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniony był także doktoratami honoris causa wieli uczelni.
  • Choć sam pisarz nigdy nie poleciał w kosmos, to w przestrzeni kosmicznej znalazły się aż dwa obiekty ochrzczone jego nazwiskiem. Jednym z nich jest odkryta 22 września 1979 r. planetoida należąca do pasa głównego asteroid okrążających Słońce. Drugim jest pierwszy polski satelita naukowy wystrzelony 21 listopada 2013 roku.

 

  • Miał słabość do słodyczy. Uwielbiał marcepan i chałwę.

 

  • Stanisław Lem doczekał się serii koszulek ze swoją podobizną, wyprodukowanych przez łódzką firmę Pan Tu Nie Stał. Pisarz przez wiele lat wpierała Polską Akcję Humanitarną.

 

  • Zmarły w 2006 roku Lem dożył realizacji wielu ze swoich przewidywań, w tym Internetu.

Ciekawostki o Stanisławie Lemie zaczerpnięto ze strony https://niestatystyczny.pl Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki.