Zastosowanie odzieży roboczej i ochronnej

Określenie odzież robocza i odzież ochronna może być stosowane zamiennie, ale nie dotyczy każdego przypadku. Chodzi bowiem o to, że jakkolwiek odzież robocza spełnia funkcję ochronną, to taką samą funkcję będzie również spełniała odzież, niemająca z pracą nic wspólnego. Dziecko poruszające się po poboczu w drodze do szkoły, a ubrane w kurtkę z odblaskami, ma przecież na sobie odzież ochronną, a przynajmniej odzież z elementami ochronnymi.

Rodzaje odzieży roboczej i ochronnej

Do odzieży roboczej i ochronnej zaliczamy praktycznie każdy rodzaj ubioru, nawet bieliznę. Ciepłe podkoszulki, czy kalesony są np. dla pracującego zimą na drodze robotnika odzieżą chroniącą przed zimnem. Oprócz tego wyróżniamy:

Buty robocze

W zależności od wykonywanego zawodu obuwie robocze może wyglądać całkowicie odmiennie. Robotnik budowlany, czy drogowiec będzie miał na sobie mocne kamasze, pracownik leśny, a szczególnie pilarz włoży na stopy buty antyprzecięciowe, pracownik kolejowy buty wzmocnione na czubkach stalą, a piekarz lekkie trampki. Elektromonter trakcji elektrycznej musi mieć z kolei na nogach buty gumowe i podobne, ale o innych parametrach włoży rybak.

Spodnie

Podobnie do butów różnice odnoszą się do wykonywanego zawodu. Drelichowe spodnie są dobre dla robotników, lekkie i płócienne dla pracowników branży żywieniowej, a żołnierze założą spodnie maskujące. Grubość materiału oraz ewentualne docieplenie spodni jest także uzależnione od pory roku i miejsca wykonywania pracy, a bardzo często spodnie mają również na sobie elementy odblaskowe i dotyczą one pracowników branży transportowej, leśnej, służb drogowych, służb miejskich oraz pracowników Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, czy Policji. Spodnie z odblaskami nie muszą przy tym dotyczyć jedynie pracy, gdyż mogą być noszone np. przez myśliwych, rowerzystów, czy wreszcie pieszych, a szczególnie dzieci.

Rękawice

Nieodzowne w większości zawodów. Z mocnych materiałów w budownictwie, transporcie i w kolejnictwie; w pożarnictwie z materiałów specjalnych chroniących przed wysokimi temperaturami, w pracy pod napięciem chroniące przed porażeniem prądem, w szpitalach antyseptyczne, chroniące pacjentów i personel medyczny przed brudem i zarazkami.

Fartuchy

Niespotykane w większości zawodów, ale znajdują zastosowanie w branży żywieniowej, gdzie są lekkie, czy w medycynie, a szczególnie podczas zabiegów i operacji, gdzie pełnią funkcję podobną do rękawic. Grube fartuchy skórzane są z kolei niezbędne w pracy spawaczy.

Ochrona głowy

Tutaj rozróżniamy lekkie nakrycia głowy (siatki, czepki) dla branży spożywczej, gdzie chodzi przede wszystkim o ochronę żywności przed dostawaniem się do niej włosów oraz kaski ochronne w branżach, gdzie jest to wymagane, a więc przede wszystkim w budownictwie, kolejnictwie, leśnictwie. Ponadto zimą znajdują zastosowanie ciepłe nakrycia głowy. Dodatkową ochroną mogą być również słuchawki ochronne w różnych rodzajach - dostępne są także nahełmowe.

Kurtki

Wymagane w pracy wykonywanej na świeżym powietrzu, obecnie praktycznie niespotykane bez elementów odblaskowych. Kurki chronią przed chłodem oraz manifestują poprzez odblaski obecność pracownika. Nieodzowne w kolejnictwie, leśnictwie, drogówce, dla służb oczyszczania miasta, w służbach mundurowych. Wyjątkiem są strażacy, którzy muszą mieć kurtki (część kombinezonu) z materiałów odpornych na wysokie temperatury.

Odzież ochronna w postaci kurtki, podobnie do spodni, nie musi dotyczyć wyłącznie czasu pracy.