Windsurfing to doskonała aktywność dla osób kochających wodę i sporty ekstremalne. Dostarcza dużej dawki emocji i adrenaliny. Choć kiedyś kojarzył się niemal wyłącznie z plażami Bahamów, hawajskimi palmami, czy malowniczym wybrzeżem Miami, dzisiaj windsurferów spotkamy nawet nad Bałtykiem. Tak więc europejskie wody również stwarzają dobre warunki do uprawiania tego sportu.
Czym jest windsurfing?
Pierwszy projekt żagla, którego pochylanie umożliwiałoby kierowanie deską bez użycia steru, stworzył w 1948 r. Australijczyk Newman Darby. Nie opatentował on jednak swojego pomysłu. Uczynili to jednak w latach 60. XX w. dwaj Amerykanie z Kalifornii – żeglarz i konstruktor lotniczy Jim Drake oraz surfer i matematyk Hoyle Schweister. Skonstruowali pierwsze szerzej dostępne żagle, bomy i maszty. Drake i Schweister uchodzą także za wynalazców samej deski windsurfingowej, jednak niektóre źródła podają, iż po raz pierwszy powstała ona w 1958 r. w Anglii, a Amerykanie jedynie udoskonalili i wprowadzili na rynek gotowy już projekt. Nowy sport szybko zdobył zwolenników na całym świecie, a szczególnie popularny stał się w Europie Zachodniej. Lata 80. to prawdziwy boom windsurfingu, który doprowadził do zaliczenia dyscypliny w poczet sportów olimpijskich. Nastąpiło to w 1984 r., jednak już w roku 1976 na Bahamach odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w windsurfingu. W połowie lat 90. znacznie ubyło windsurferów. W tym czasie dało się za to obserwować rozwój sprzętu i udoskonalanie technik jego produkcji.
Windsurfing występuje w wielu różnych odmianach – przywołamy tutaj zaledwie parę podstawowych. Większość osób zajmujących się tym sportem amatorsko uprawia tzw. freeride. Takie pływanie nie wymaga szczególnego sprzętu, ani wielkiego doświadczenia. Freestyle pozwala na naukę i wykonywanie dziesiątek manewrów. Wave polega na wykorzystaniu siły nośnej fali, natomiast sportowcy uprawiający Speed - jedną z najbardziej ekscytujących, a zarazem najbardziej niebezpiecznych form – osiągają prędkość dochodzącą do 60 km/h. Jedną z najstarszych odmian jest Slalom, który niestety stracił na popularności wraz z pojawieniem się Formuły, czyli regat wyścigowych.
Jakich sprzętów wymaga windsurfing? Podstawa wyposażenia windsurfera.
Zacznijmy od desek windsurfingowych. Jeszcze w latach 70. i 80. Istniały zaledwie dwa rodzaje – długie (longboards, które miały co najmniej 3 m długości) i oraz krótkie (shortboards). Obecnie istnieje kilka kategorii desek. Przykładowo freeride są przeznaczone przede wszystkim dla osób uprawiających sport amatorsko i rekreacyjnie. Podobnie deski funboards, często wyposażone w miecz pozwalający niedoświadczonemu windsurferowi utrzymanie się na desce, są budowane z myślą o początkujących. Wave mają charakterystycznie podgięty dziób i sztywną konstrukcję. Są małe, lekkie i zwrotne. Umożliwiają pływanie na załamujących się falach. Formula Windsurfing Class to krótkie deski wykorzystywane, jak sama nazwa wskazuje, w Formule. Wymienić można też slalom, freestyle, czy racing longboards. Deska oczywiście potrzebuje odpowiedniego żagla. W tym przypadku nazwy żagli również są związane z konkretnym stylem windsurfingu. Do podstawowym modeli zaliczamy żagle wave, freestyle, freeride oraz race.
Od czego warto zacząć uprawiając ten rodzaj sportu?
Jeśli lubisz sporty wodne lub po prostu chciałbyś aktywniej wykorzystać czas spędzony nad wodą, spróbuj windsurfingu. Na początek trzeba wybrać odpowiednie miejsce, które pozwoli na efektywną – i co najważniejsze – bezpieczną naukę. Specjaliści polecają na początek akweny o niedużej głębokości – najlepiej gdyby poziom wody umożliwiał dotknięcie stopami dna. Jest to szczególnie ważne w przypadku, jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu lub gdy silniejszy wiatr uniemożliwi swobodny powrót do brzegu. Ponadto łatwiej się uczyć ze świadomością, że w razie potrzeby możemy stanąć na dnie, aniżeli martwić się kilkumetrową ciemną otchłanią. Wybierając akwen wodny należy zwrócić tez uwagę na zafalowanie (początkującym łatwiej będzie na spokojniejszych wodach), wiatry (unikajmy zarówno porywistych, jak i zbyt słabych). Istotną kwestią jest wybór – uczyć się samemu, czy pod okiem licencjonowanego instruktora? Oczywiście w profesjonalnej szkole szybciej zobaczymy efekty nauki. Instruktor zadba o Twoje bezpieczeństwo i obserwację warunków pogodowych. Udzieli również cennych wskazówek odnośnie techniki, czy doboru sprzętu.
Asortyment Decathlon – dla amatorów i profesjonalistów
Jeśli planujesz zakup sprzętu, koniecznie poznaj ofertę produktów do WINDSURFINGU. Dla stawiających pierwsze kroki, Decathlon proponuje pneumatyczną deskę windsurfingową dla początkujących o objętości 320 litrów i długości 81 centymetrów, którą łatwo można zmienić w Stand Up Paddle. Maksymalna waga użytkownika to 170 kg, tak więc jest to deska dla każdego, a dzięki swej wszechstronności pozwala na uprawianie dwóch dyscyplin. Do zalet można doliczyć łatwy transport (jest sprzedawana w plecaku) oraz szybki montaż i demontaż. Ponadto, jeśli chodzi o niezbędne wyposażenie – w sklepach Decathlon znajdziemy też m.in. żagle, maszty i bomy windsurfingowe oraz części do masztów. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej odzieży do sportów wodnych. Decathlon oferuje np. specjalne buty do windsurfingu – niskie (do pływania w ciepłych i umiarkowanych wodach, czyli powyżej 17˚C) lub wysokie (konieczne przy pływaniu w wodach zimnych i bardzo zimnych, czyli od 7˚C do 17˚C). To właśnie temperatura wody jest najważniejszym kryterium odnośnie doboru butów do surfingu.
Windsurfing jest doskonałym sportem dla osób, które dobrze pływają i cenią sobie sposoby aktywnego spędzania czasu. Dyscyplina cieszy się popularnością wśród ludzi w różnym wieku, dlatego wymówki w stylu "jestem na to za stary" nie wchodzą w grę. Sport ten wzmacnia kręgosłup, nogi i ramiona, a także korzystnie wpływa na pracę serca. Jeśli zadbamy o swoje bezpieczeństwo i odpowiedni sprzęt - z pewnością czekają nas same korzyści. Warto spróbować!